Stránky

čtvrtek 24. dubna 2014

Noky z dýňové mouky



Kdyby vás někdy napadlo dát si těstoviny, noky, dýňová mouka je nejlepším řešením. Noky jsou měkké, lepkavé, krásně voní i chutnají. 


2-3 porce:

5 g psyllia
75 ml vlažné vody na psyllium
100 ml vlažné vody do těsta
sůl (1 lžička)

Psyllium necháme několik hodin nabobtnat ve vodě. Všechny suché ingredience smícháme, přidáme psyllium gel a nakonec vodu, důkladně smícháme. Rozválíme a nakrájíme na 1 cm široké pruhy, které pak ještě rozkrojíme na 2 cm proužky. Ručně vytvoříme noky (šulánky) a hodíme je do osolené vroucí vody. Pokud vyplavou na povrch, jsou hotové. Nejvíce se hodí k sýrům nebo k smetanovo-sýrové omáčce. 







úterý 22. dubna 2014

Zeleninové nudle s mletým hovězím




Na 2 porce potřebujete:
200 g mletého hovězího masa (jako vždy, z My Food Marketu)
cuketu (2 větší nebo 3 menší)
mrkev (2-3 větší)
kokosový tuk (1 lžíce)
olivový olej 
sušený zázvor (prášek) nebo čerstvý nastrouhaný
česnek
citron
sůl
petržel

Pomocí spiromatu (nebo škrabky) si připravíme zeleninové nudle a lehce je osmažíme na kokosovém tuku, přidáme nastrouhaný česnek a zázvor. Na suché pánvičce orestujeme mleté maso, a když je hotové, přidáme k nudlím. Osolíme, a před podáváním dochutíme olivovým olejem, pokapeme citronem a posypeme nadrobno nasekanou petrželí.

Pokud máte rádi ostré, můžete přidat i chilli. 

pátek 18. dubna 2014

Dýňové bezlepkové housky




Hádejte, co bylo v Zajíci v krabici? :) Dýňová mouka! Je to jemná, moc chutná a krásně zelená mouka, která se výborně hodí na bezlepkové pečivo. 

Na 4 housky:

100 g mletých lněných semínek
150 ml vlažné vody
10 g psyllia
sůl (1 vrchovatá lžička nebo dle chuti)


Psyllium zalijeme vlažnou vodou a necháme přes noc odpočívat. Do rána se vytvoří hustý gel, který bude základním pojivem housek. Všechny suché ingredience důkladně smícháme a zapracujeme je do gelu. Vytvoří se nám elastická hmota, kterou rozkrojíme na čtyři porce a vytvarujeme placaté a kulaté housky (výška cca 1,5 cm). Poskládáme je na plech s pečícím papírem a pečeme v troubě 45 minut na 180 stupních.
Když jsou hotové, hezky nakynou a jsou měkké, musíte je nechat úplně vychladnout. 

středa 16. dubna 2014

Karbanátky s medvědím česnekem




Mleté vepřové maso je neprávem trochu utlačované. Nemůžeme pořád jíst steaky a navíc si myslím, že by se mělo zužitkovat všechno maso, když už zvíře porazíme. 
Jenomže... když si kupujete mleté maso, většinou je to zajíc v pytli. Navíc se šikovní prodejci snaží směs "vylepšit" a vytvořit z masa i tak podezřelého původu co nejvíce hmoty. Přidají trochu škrobu, trochu krve, trochu vody, nějaký stabilizátor, mlýnek snese všechno a červená barva zakryje cokoliv.

Pak existuje jiný svět, nešizený, kde je i obyčejné mleté maso extra třídou. 
V My Food Marketu třeba koupíte i vepřové maso výjimečné kvality a mleté maso se připravuje před vámi, z odřezků. V supermarketu koupíte mleté maso s obsahem tuku 30-40 procent (plus voda a chemie), tady si o více tuku třeba do karbanátků musíte říct. Namelou vám totiž odřezky z MASA. Obrovský rozdíl. A cenově bezkonkurenční: 85 korun za kilo bio vepřového je bez diskuse příjemná. Zdravé a kvalitní potraviny totiž nemusí být nutně i dražší.

Když už máte kvalitní suroviny, recept se stává druhořadým. Je jedno, co z takového voňavého vepřového připravíte, výsledek může být jedině vynikající. 

Recept na karbanátky s medvědím česnekem:
1 kg vepřového mletého masa
1 lžíce drcené sušené cibule
30 listů medvědího česneku nasekaného nadrobno
sádlo na pekáč
sůl

Připravíme si pekáč a vymastíme sádlem. Maso s kořením důkladně zamícháme a vytvarujeme kuličky velikosti pingpongového míče. Poskládáme je vedle sebe do pekáče, podlijeme vodou (stačí 100 ml), zakryjeme alobalem a pečeme hodinku v troubě na 150 stupních. Pak pečeme dalších 20 minut na vyšším stupni bez alobalu.




úterý 15. dubna 2014

Halušky Somlói – originální maďarský dezert



Pokračujeme v naší rubrice Cukrářské poklady. Tento dezert bych možná s nadsázkou nazvala jako "maďarské tiramisu". Tři druhy piškotu s rumem a pomerančovým sirupem, lahodný vanilkový krém. Začneme originálem, který pochází z let 1950 a recept vymyslel vrchní restaurace Gundel v Budapešti. Dle výzkumu z roku 2010 se jedná o druhý nejoblíbenější recept v Maďarsku. 

Ingredience:

Piškotové těsto: 6 vajec, 6 lžic práškového cukru, 6 lžic hladké mouky (použijte síto na mouku), 1 vrchovatá lžíce holandského kakaa, 2 lžíce mletých vlašských ořechů
Vanilkový krém: 8 dl mléka, 2 vanilkové lusky, 8 žloutků, 200 g práškového cukru, 1 vanilkový pudinky (40 g)
Sirup: 200 g cukru, 3 dl vody, nastrouhaná pomerančová kůra, nastrouhaná citronová kůra
Čokoládová poleva: 120 g čokolády (80 %), 250 ml sladké smetany 30 %,
Další: 1 dl rumu, 100 g rozinek, 100 g vlašských ořechů, holandské kakao na posypání, smetana na šlehání

Postup:

Piškot:
Připravíme si 3 plechy s máslovým pečícím papírem. Troubu zapneme na 150 stupňů na horkovzdušnou funkci, aby se nám hezky rozehřála. Žloutky vyšleháme s cukrem až do hebké pěny. Přidáme prosátou mouky a nakonec sníh. Rozdělíme do tří větších misek. Do první přimícháme kakao, do druhé várky přimícháme mleté ořechy. Těsta rozdělíme na tři plechy, snažíme se ho rozetřít na pravidelný obdélník o rozměru 30x20 cm. Plechy strčíme do trouby a pečeme 10-12 minut.
Sirup:
Následně připravíme sirup, všechny ingredience zahřejeme a povaříme 15 minut. Necháme vychladnout a přilijeme 0,5 dl rumu.
Rozinky:
Rozinky zalijeme teplou vodou, pak opláchneme. Přidáme 0,5 dl rumu a necháme rozinky nasáknout rumem.
Vanilkový krém:
Mléko s rozpůleným vanilkovým luskem a cukrem uvedeme do varu. Žloutky našleháme. V misce rozšleháme pudinkový prášek s jednou naběračkou teplého mléka. Do žloutků přidáme dvě naběračky horkého mléka a taky rozšleháme. Za stálého šlehání vše přilijeme do horkého mléka, během minuty se vytvoří jemný krém. Stáhneme z ohně a občas promícháme.
Čokoládová poleva:
Hořkou čokoládu roztavíme a přimícháme smetanu.

Sestavení dezertu:
První vrstva: ořechový piškot, zalijeme třetinou sirupu, posypeme třetinou mletých vlašských ořechů a třetinou rumových rozinek, rozetřeme třetinu vanilkového krému.
Druhá vrstva: čokoládový piškot, zalijeme třetinou sirupu, posypeme třetinou mletých vlašských ořechů a třetinou rumových rozinek,  rozetřeme třetinu vanilkového krému.
Třetí vrstva: vanilkový piškot, zalijeme třetinou sirupu, posypeme třetinou mletých vlašských ořechů a třetinou rumových rozinek,  rozetřeme třetinu vanilkového krému.
Nakonec přes cedník posypeme kakaem.

Servírování:

Pomocí polévkové lžíce vykrojíme na dezertní talíř halušky, tři lžíce jsou cca jedna porce. Pokapeme čokoládovou polevou (1-2 lžíce) a ozdobíme šlehačkou. 

Příští týden se můžete těšit na paleo kreaci, která bude podobně slavnostný, ovšem bez mléka, cukru a lepku ;)

pátek 11. dubna 2014

Malinová zmrzlina








Domácí zmrzlina (technicky semifredo) krásné jemně růžové barvy je malinová a spolu s vanilkovou byla lahodným doplňkem dezertu na večeři Restaurant Day Brno.


Recept na vanilkovou zmrzlinu naleznete na blogu, přidala jsem jen mražené maliny. Jak se krásně otepluje, recepty na horké dny se určitě hodí ;) 

čtvrtek 10. dubna 2014

Estragonová poctivá krůtí polévka




Podávala se na večeři Restaurant Day Brno a myslím, že měla velký úspěch. 

Na 8 porcí:
Na základní vývar

krůtí vrchní stehno a kuřecí kosti 

4 mrkve

3 petržele

1 kedlubna
1 zelená paprika
1 cibule
menší bulva celeru (100 g)
rozmarýn
sůl
nové koření (3 kuličky)
celý pepř (10 kuliček)
bobkový list (2 ks)



Na polévku:

nastrouhaná kůra z jednoho citronu

1 čajová lžíce sušeného estragonu

2 dl bílého vína
400 g mraženého hrášku
1 řapík celeru
1 cibuli
olivový olej nebo máslo
sůl




Nejprve připravíme vývar: Kosti a maso zalijeme vodou, pomalu uvedeme do varu. Odstraníme vzniklou pěnu a přidáme koření a očištěnou zeleninu. Vaříme cca 2 hodiny na nejmenším ohni. Měkké maso nakrájíme na menší kousky, zeleninu na kostičky, vývar scedíme. 

Můžete pracovat klidně den předem, pak polévku dokončit půl hodiny před podáváním. 

Ve větším hrnci osmažíme cibuli, přidáme mražený hrášek a nakrájený řapík, trochu spolu podusíme. Zalijeme bílým vínem a dusíme cca 5 minut. Nakrájíme zeleninu z vývaru (mrkev, kedlubnu a petržel) a přidáme spolu s masem a vývarem. Nakonec dochutíme citronovou kůrou a estragonem, přivedeme do varu a vaříme, dokud hrášek nezměkne.


úterý 8. dubna 2014

Svíčková a králík






Svíčková tady na blogu již byla, a pro velký úspěch se objevuje znovu. Trochu jsem musela recept upravit a možná ani nepřeháním, když řeknu, že zjednodušení receptu vůbec neznamená ztrátu chuti, ba víc, omáčka byla ještě lepší, než minule. 

V My Food Market jsem objevila i králíka a můžu jen doporučit. Vlastně, z úseku řeznictví My Foodu můžu doporučit všechno ;)

Dodržuji autoimunitní protokol, ale to neznamená, že bych si pořád vařila jen sama pro sebe. Bylo by to pracné a tak malé porce se mi připravovat nechce. I když máte nějakou speciální dietu, nemusíte pořád vařit zvlášť, tento recept je dokonalým příkladem. 

Na 4-6 porcí:

půlka králíka
250 g mrkve
150 g pastináku
2 bobkové listy
šťáva z půlky citronu na dochucení
sádlo
sůl

Králíka naporcujeme, zeleninu očistíme a nakrájíme na kroužky. V hrnci ohřejeme sádlo, podusíme zeleninu a přidáme kousky králíka. Okořeníme a zalijeme horkou vodou. Vaříme cca hodinu, dokud maso nezměkne. Kousky masa a bobkové listy vybereme. Zeleninu rozmixujeme, dostaneme hladkou a jemnou omáčku. Dochutíme citronem. 

Jako přílohu jsem podávala cuketové nudle. 

Cuketové nudle






Cuketové nudle poslouží jako příloha nebo samostatné jídlo. Můžete k nim připravit omáčku, kousky masa nebo krevety, okořenit dle chuti. Jsou jednoduché na přípravu a vypadají na talíři lákavě. 
Můžete si je vyrobit pomocí škrabky nebo spiromatu. I když nemáte speciální kráječ spiromat, tento úkol zvládnete s lehkostí i manuálně, je to otázka minutky.
Cuketu pak krátce podusíme na olivovém oleji, často přidávám i česnek. Nesolím, jinak by se uvolnila voda. Stačí, když je slaná omáčka, nebo když přidávám restované mleté maso, osolím až naservírované jídlo.


čtvrtek 3. dubna 2014

Zeleninová polévka s játrovými knedlíčky



Zeleninová polévka s játrovými knedlíčky

Na polévku:
pórek
mrkev
petržel
hrášek
sůl, bylinky
lžíce olivového oleje
voda

Na játrové knedlíčky (4 porce):
100 g kuřecích jater
40 g dýňové mouky
sůl, petržel

Zeleninu očistíme, nakrájíme na kousky. Pórek osmažíme, přidáme hrášek a mrkev, zalijeme vodou a dochutíme. Vaříme, dokud zelenina není měkká. Játra očistíme, rozmixujeme, přidáme všechny další ingredience a důkladně zamícháme. Pomocí dvou malých lžic vytvarujeme malé knedlíčky. Vaříme je 10 minut přímo v zeleninové polévce. 

středa 2. dubna 2014

Srnčí v slanině a celerové chipsy




Co s tak krásným dárkem, jako srnčí stehýnko? Obléct do slaniny a přidat zajímavou zeleninovou přílohu. Jak vidíte, na whole30 nikdo nestrádá :)

Příprava je časově náročnější, ale jen tím, že se maso musí nechat odležet v nálevu, aby bylo šťavnaté.

Ingredience:
1 kg srnčího masa
20-30 dkg uzené slaniny na opalování
sádlo na vymazání pekáče
párátka a motouz

Nálev:
2 mrkve
1 petržel
1 cibule
tymián
estragon
2 bobkové listy
kousek celeru
voda

Nejprve připravíme nálev: Zeleninu očistíme a nakrájíme na kousky. Do většího hrnce umístíme maso v celku a zeleninu, zalijeme dostatečným množstvím vody a postupně uvedeme do varu. Vaříme pět minut, pak maso z nálevu vybereme a necháme maso i nálev vychladnout. Poté maso vložíme do větší uzavíratelné nádoby a zalijeme nálevem, přidáme i vařenou zeleninu, nesolíme. Nechámé dva dny v ledničce odpočívat.

Maso změkne, vybereme ho z nálevu, osušíme kuchyňskou utěrkou. Pomocí špejlí obalíme tenkými plátky uzené slaniny. Umístíme do pekáče vymazaným sádlem, zakryjeme alobalem a pečeme v troubě na 160 stupních zhruba 70-90 minut. 

Celerové chipsy:
Celer oloupeme a nakrájíme na tenoučké plátky, osmažíme (nejlpeší je použít sádlo).