Stránky

úterý 24. dubna 2012

Smoothie II: kiwi


smooties kiwi Raw Paleo snídaně




Rychlá snídaně, když potřebujete něco lehkého do žaludku. 3 kiwi a jeden banán rozmixujeme, dle potřeby přidáme vodu. Zasytí na celé dopoledne a vitamíny rozzáří úsměv.

Boloňská omáčka a lilkové tagliatelle

boloňská omáčka a lilkové těstoviny bez lepku Paleo




Cibuli podusíme na olivovém oleji. Přidáme mleté hovězí maso. Osolíme, opepříme, maso podusíme s nadrobno nakrájeným česnekem. Když je maso hotové, nalijeme na směs rajčatové pyré, dochutíme ještě solí, bazalkou a medem dle chuti. Trochu povaříme, ať se chutě spojí.


Místo těstovin podáváme s lilkovými "tagliatelle". Tagliatelle jsou široké těstoviny, které nahradíme lilkem. Lilek nakrájíme na tenké plátky. Osolíme a necháme odstát, pak utřeme utěrkou od přebytečné vody. Ogrilujeme z obou stran a když jsou plátky lilku hotové, ostrým nožem nakrájíme na proužky.

neděle 22. dubna 2012

Losos s pistácií a fazolové lusky

losos s pistácií a limetkou bez lepku






Pro dvě osoby:
400 g losose
nastrouhaná kůra z 1/2-1 limetky
50 g nepražených loupaných pistácií
bylinky: petržel, tymián, rozmarýn dle chuti
sůl, pepř
máslo

Příloha: fazolové lusky, uzená slanina


Pistácie nasekat nadrobno, smíchat s nastrouhanou kůrou limetky, zelenými bylinkami. Petržel dle chuti, s ostatními bylinkami opatrně, ať ta chuť není příliš výrazná. Losose osolíme a opepříme. Zapékací mísu vytřeme máslem a vložíme losose. Zelenou pastu rozetřeme na povrchu. Nakonec ještě přidáme trochu másla navrch. Zapékací mísu zakryjeme (ideální je jenská míse). Doba pečení záleží na tloušťce. Trochu pečeme pod poklicí na 170 stupních a pak bez poklice zapečeme na 200 stupních, ať je povrch krásně křupavý. Mezitím na opečené slanině podusíme fazolové lusky.

Indická čočka - Dal Tarka


indická čočka dal tarka Paleo





300 g červené čočky
850 ml vody
1 kávová lžíce kurkumy
1/4 kávové lžíce mletého koriandru
30 g másla (nebo ghee pro Veganskou přípravu)
1/4 kávové lžíce celého kmínu
1 cibule
2 stroužky česneku
1/4 kávové lžíce chilli
1/2 kávové lžíce směsi garam masala
sůl

Koření doporučuji koupit v arabském nebo indickém obchodu. Je kvalitnější a levnější, než v supermarketu, chuť a vůně je mnohem výraznější.
Čočku propláchneme a vaříme ve vodě s kurkumou a koriandrem 15-20 minut. Mezitím nakrájíme cibuli a česnek nadrobno. Na pánvičce ohřejeme máslo, přidáme nejprve kmín, pak cibuli a česnek. Za stálého míchání smažíme 5 minut. Přidáme chilli (dle vlastní chutě) a přimícháme čočku, která je uvařená a nasáklá vodou. Osolíme, povaříme 3 minuty. Nakonec přidáme směs koření garam masala a jídlo je hotové. Podáváme ihned. Hodí se jako samostatní jídlo nebo příloha.

Domácí šunka


domácí šunka bez lepku bez cukru bez laktózy Paleo




Takto vypadá domácí šunka. Bez konzervantů, bez cukru, z prasátka z domácího chovu. 


Jak nahradit cereálie - zdravá snídaně

cereálie bez lepku Paleo snídaně


Nejjednodušší a nejzdravější snídaně, která vás ráno nakopne. Cereálie, různé směsi "müsli" jsou oblíbenou snídaní, protože jsou jednoduché na přípravu a chutnají skvěle. Marketing mají cereálie postavený na tom, že se jedná a zdravou snídani. Bohužel cukr, konzervanty, zvýrazňovače chuti, barviva, které tyto směsi obsahují, nejsou vůbec zdravé. Navíc většinou obsahují i lepek. Pokud rádi začínáte den sladkou směsí, zkuste ovoce, různé oříšky, plátky mandlí. Dochutit lze medem a skořicí.






úterý 17. dubna 2012

Rajčatové zelí

Rajčatové zelí Paleo maďarské





Pro český národ trochu bizarní, na jižním Slovensku z celého srdce nenáviděné jídlo, hlavně mezi dětmi základní školy, které se stravují na menze. Toto jídlo je důkazem toho, jak se něco může zlepšit, pokud vynecháte zahuštění moukou a použijete kvalitní domácí suroviny. A najednou je to poctivý talíř zelí, které se hodí hlavně k uzeninám a k masu jako příloha, ale chutná obstojně i samostatně. Taky je to hezký příklad k zapamatování si, jaký je to neporovnatelný rozdíl, když dusíte cibuli na oleji nebo na domácí uzené slanině. Obrovský!

100 g uzené slaniny
1 velkou cibuli
menší bílé zelí
sůl a pepř dle chuti
lžíce medu (dle chuti)
300 ml

Slaninu osmažíme. Z domácí slaniny by se měl vysmažit tuk, na kterém pak osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli. Zelí nakrájené najemno podusíme pod poklicí na slaninové cibulce. Až trochu změkne, přidáme rajčatové pyré, sůl, pepř a med dle chuti. Vaříme dle vlastní představy. Osobně mi chutná víc, když zelí není celkem měkké.


Podáváme s krkovicí, vepřovými výpečky, uzeným kolínkem.  

pondělí 16. dubna 2012

Domácí jogurt

domácí jogurt SCD bez konzervantů




Nerada bych brala chuť někomu tím, že vše, co lze koupit v obchodě, je nezdravé a špatné. To by nebyla pravda, i když musíte uznat, že se kvalita potravin zhoršuje a umělých surovin přibývá. Je to následkem vývoje potravinářských procesů, nových metod pro zpracování základních surovin. Nemělo by na tom být nic špatného. Kdybych měla továrnu na cokoliv, snažila bych se výrobu zefektivnit, urychlit, zlepšit, zlevnit, automatizovat. Měla by ale někde existovat hranice.

Občas si kladu otázku, proč se jednoduché věci komplikují. Jako třeba takový obyčejný bílý jogurt. Symbol zdraví a blahobytu našeho bříška. Vždyť to znáte, tu obrovskou šipku, co leze do žaludku konzumentky, která následně referuje kamarádce, jak je tam dole vše v pořádku a vylepšené. Hlavně díky extra mikroskopickým přidaným prvkům, bakteriím, které se v té blahodárné hmotě koupou, množí, a čekají, ať je sníme a oni pak udělají v našem rozhozeném žaludku pořádek. 

Doporučuji přečíst složení. Modifikovaný škrob, guar guma, sladidlo, cukr, zahušťovadlo, E-něco, pektin, homogenizující látka... Já nevím, jogurt je z mléka a z jogurtové kultury. Je sice hezké, že se někdo snaží prodat jogurt s tím, že obsahuje kulturu, ale to je tak absurdní, jako kdybych prodávala vzduch s tím, že se s ním dobře dýchá. Do jogurtu totiž nepotřebujete nic jiného, než kvalitní mléko a základní jogurtovou kulturu. Kvalitní mléko myslím od krávy, od kozičky, ne z tetrapaku. Věřte mi, pokud bude mléko kvalitní a dodržíte postup níže popsaný, budete se divit, k čemu by tam ještě někdo přidával zahušťovadlo. Do klasického domácího jogurtu můžete postavit lžičku. 

Postup je jednoduchý. Budete potřebovat jogurtovač, jogurtovou kulturu, teploměr a zdroj mléka. Kravské mléko kupuji z automatu, kozí z domácího chovu na trhu. 

Na trhu jsou dostupné 2 základní druhy jogurtovače, osobně vlastním z každého jeden, z praktických důvodů.
Jeden je kelímkový, hotový jogurt už nemusíte rozporcovat. Ten druhý má jednu velkou nádobu, o objemu přes jeden litr a je ideální pro výrobu jogurtu pro vaření a taky v něm vyrábím domácí smetanu, ale o tom příště. 

Litr mléka pomalu ohřejeme nad 75 stupňů celsia (maximálně do 90 stupňů). Necháme odstát, ať se pomalu zchladí. Proto je ideální teploměr nechat v kastrolu. Když se teplota sníží na 42 stupnů, přidáme kulturu a důkladně rozšleháme. Nalijeme do jogurtovače, zapneme a necháme zrát 24 hodin, ale maximálně 32 hodin. Ano 24 hodin. Myslíte si, že se ve výrobě jogurt vyrábí 24 hodin? To by mohlo být jedno z vysvětlení, proč je potřebné přidávat zahušťovadlo, pektin a škroby. Ale to bych si vymýšlela, o výrobních postupech v mlékárně nemám informaci, ať na tuto záhadu odpoví znalci.

Mandlové mléko

mandlové mléko bez laktózy bez lepku Paleo Raw




Je to alternativní náhrada kravského mléka. Doporučuji do kávy, do moučníků ve stejném množství, jako bychom použili mléko.

100 g loupaných celých mandlí
2x500 ml studené vody

Mandle namočíme do studené vody a necháme odstát minimálně 8 hodin. Pak scedíme, propláchneme a rozmixujeme s vodou (500 ml). Kaši scedíme, nejlépe přes šátek na sýr, z mandlové kaše vymačkáme bílou tekutinu: mandlové mléko. Skladujeme v ledničce 2-3 dny.

Smoothie I: banán + hruška se skořicí

smoothie banán hruška bez lepku bez laktózy Paleo




Co je smoothie?

Anglicky "smooth" znamená hladký, hebký, vláčný.

Jedná se o koktejl ovoce a ovocné šťávy a jeho název mluví sám za sebe.
Hodí se jako snídaně nebo jako osvěžení během dne. Osobně si ho dávám jako snídani.

Malé lahvičky s obsahem husté ovocné kaši se objevily i v našich obchodech. Nejsou ale vůbec levné a navíc většinou obsahují cukr. Mnohem lepší je, když si ho vyrobíme doma. Budeme k tomu potřebovat banán, hrušku, trochu vody a skořici. Pokud máte rádi sladké, můžete dosladit medem, ale nepřehánějte to, ovoce je samo o sobě chutné. První sousto možná nebude chutnat přeslazeně, ale to může být i tím, že jsme zvyklí si všechno sladit. Vychutnávejte si chuť svěží, zdravé snídaně. Hned je to jiný začátek dne, než sušenka :)

Hrášková krémová polévka

hrášková krémová polévka bez lepku bez laktózy Paleo




Skoro každý týden vařím silný masový vývar. Hodně masa, kostí, zeleniny, sůl, koření povařit 2-3 hodinky, záleží od masa. Nestačím se divit, jak je tato nenáročná polévka tak úžasná, vždy zahřeje, potěší. Maso a zelenina jsou ale pryč dříve a většinou mi zůstává samotný vývar. Buďto ho strčím do mrazáku nebo použiju ihned. Je jako stvořený pro zeleninové krémové polévky.

400 g mraženého zeleného hrášku
máslo/jiný tuk
sůl
vývar
cibulka


Hrášek podusím na másle. Půlku hrášku vyberu na talíř a dám bokem. Zaliju vývarem a když hrášek změkne, rozmixuji. Celý hrášek vrátím zpět do hráškového krému. Na pánvičce do zlata osmažím cibulové kroužky a naservíruji na polévku. Takto jsme dostali hustou krémovou polévku a nemuseli jsme použít mouku pro zahuštění. Chuť je tím výraznější a jídlo je bohaté na zeleninu. Tuto hráškovou si s pytlíčkovou polévkou zaručeně nespletete.

čtvrtek 5. dubna 2012

Kokosovo-máslové sušenky

kokosové máslové bezlepkové sušenky Paleo




Po výrobě mandlového mléka mi zůstala mandlová kaše. Nechtěla jsem nic vyhazovat, takto vznikl tento recept:

100 g mandlové kaši /namletých loupaných mandlí/
4 velké polévkové lžíce strouhaného kokosu
2 polévkové lžíce medu
100 g másla
2 žloutky
jedlá soda

Máslo, žloutky a med našleháme, přidáme mandle, sodu a kokos. Pokud použijeme mandlovou kaši po mandlovém mléku, těsto bude lepkavé, šťavnaté. Pokud použijete suché mandle, přidávejte kokos postupně, může stačit i míň. Pomocí lžíce formujeme hrudky na pečící papír a pečeme na 150 stupních, dokud tolárky nechytnou světle hnědou barvu.

Čokoládové suflé bez lepku

čokoládové suflé bez lepku bez laktózy Paleo





Když se proti Vám spikne půlka světa, tak je potřeba se vyzbrojit. Nebo se na ten svět vykašlat, a udělat si radost čokoládovou dobrotou. Já vím, odevzdat se návalu chutě na čokoládu není řešením, ale občas si to naše ženská duše zaslouží.

Tento recept je ukázkový, jak se upravují recepty pro bezlepkovou dietu při zachování chutí. Klasický recept na suflé začíná roztavením tabulky čokolády, pak se přidá cukr a vajíčka, trocha mouky a nakonec sníh z bílků. Když se na ten recept podíváme přísněji, hned nám může vadit několik ingrediencí: cukr, mouka, čokoláda (plná cukru, lepku a ještě kdoví čeho). Čokoládu nahrazujeme kakaem, kvalitním tukem a medem. To jsme nic nezkazili, ba víc, vyměnili jsme zbytečnou umělou potravinu za opravdu lahodný čokoládový krém. Pokud chcete, můžete také použít kvalitní hořkou čokoládu, tou taky nic nepokazíte. Cukr zpravidla vyměníme na med nebo dle možností na jiné "sladidlo", třeba eritritol. Mouku vyměníme za najemno namleté neloupané mandle. Okouzlující jednoduchost.

50 g holandského kakaa
2 lžíce kokosového tuku
4 lžíce medu
vanilkové aroma
4 žloutky
4 bílky
sůl
20 g namletých neloupaných mandlí
máslo do formy

Kakao, kokosový tuk a jednu lžíci medu ohřejeme nad vodní lázní. Přidáme vanilkové aroma. Krém odložíme bokem, může se stát, že se vytvoří hrudky, nepanikaříme, o nic nejde.
Žloutky, sůl, 3 lžíce medu našleháme. Přidáme kakaovou hmotu. Vznikne krásný hustý lesklý čokoládový krém. Hmmm, už teď je vidět, že se máme na co těšit. Přidáme najemno namleté mandle. Opravdu jenom 20 g, není to chyba v textu :) Našleháme bílý sníh z bílků a opatrně přimícháme do čokoládového krému.

Suflé se obvykle vkládá do malých keramických forem, ale teď jsem zvolila jednodušší řešení: malou dortovou formu o průměru 14 cm. Na spodek vykrojíme pečící papír, boky natřeme máslem. Vložíme do trouby na cca 150 stupňů na 20-30 minut. Vnitřek by měl zůstat lepkavý, krémový. Lehkost a hebkost tohoto zákusku pohladí nejen utrápenou duši, ale okouzlí i hosty. Pokud budete chtít na příštím rodinném obědu překvapit své milované, úspěch je zaručený.


středa 4. dubna 2012

Ořechové kuličky

ořechové kuličky bez lepku





Neuvěřitelně jednoduché a přece šťavnaté, sladké kuličky.

100 g namletých vlašských ořechů
1 polévkovou lžíci kokosového oleje
2 kávové lžíce datlového sirupu


Vše smícháme a dostaneme modelovatelné těsto, z které vytvarujeme kuličky. Čím menší, tím chutnější. Skladujeme v chladu. Uprostřed můžeme schovat mandle, rozinky namočené v rumu, sušené ovoce.

Lasagne s lilkem

lazagne s lilkem se sýrem bez lepku







Základ pro "lasagne" tvoří grilovaný lilek. Po dlouhé zimě touží člověk po lehčí večeři. Proto jsem navrstvila lilek se sýrem a s rajčatovou omáčkou.
Příprava je jednoduchá, rychlá. Rajčatové omáčky připravím většinou víc a skladuji v ledničce, může se hodit kdykoliv.

Grilovaný lilek
Lilek nakrájím na plátky, trochu osolím a ugriluji na grilové plotně potřené olivovým olejem. Při grilování na pánvičce bych doporučila osolené plátky lilku před opečením trochu odstát na kuchyňské utěrce.

Rajčatová základní omáčka
Na olivovém oleji podusíme jednu větší cibuli nakrájenou nadrobno. Přidáme česnek, rajčatové pyré nebo loupaná rajčata, sůl, bazalku a trochu medu, pokud je potřeba. Stačí povařit 5 minut. Omáčku ještě rozmixujeme.


Sestavíme lasagne z vrstvy lilku, ementálu nebo grand moravie a omáčky. Nakonec ještě posypeme sýrem, vložíme do trouby, dokud se vrchní vrstva sýru neupeče do zlata.