Stránky

středa 12. června 2013

Melounový salát se sýrem a s mátou

salat cukrovy melou pomeranc mata


Opět lehký letní salát. Cukrový meloun, meloun cantalope se dá sehnat v celkem slušné kvalitě. Na domácí si ještě musíme chvilku počkat, přece je ale léto, tak jsem se pustila do ovocných salátů :)

1 menší cukrový meloun (sladký, voňavý)
2 pomeranče 
100 g sýru feta (v nouzi balkán nebo podobný měkký slaný sýr)
mletá sušená máta (a/nebo čerstvá máta)
olivový olej
balzamický ocet
šťáva z limetky 

Trochu jsem se bála pomeranče, ale jak vidíte, zvládne to i začátečník. Aby byl salát jemný a delikátní, slupka by v něm neměla být. Proto jsem pomeranč nejprve oloupala. Potom jsem všude odřízla vnější slupku a vykrojila jsem měsíčky. Zbytek, pomerančovou "kostru" jsem vyždímala rukou do salátu. 

Pak už jen nakrájíme a meloun, sýr salát dochutíme a zamícháme. Podáváme studený ke grilovanému masu.

pondělí 10. června 2013

Doktor vs. Pacient



Stalo se módním moderní medicíně všechno vytýkat. Díky internetu se šíří informace a online diskuse mají obrovskou sílu ovlivňovat náš názor. Internet a anonymní profil ale přináší prostor dalším frustrovaným jedincům, aby mohli pociťovat chuť morálního vítězství a slávy. Pokud jste nikdy nic nedokázali, nejrychlejší cestou k falešnému úspěchu je najít si vážené téma, obor, osobu a kritizovat, co to jen jde.

Terčem kritiky se stávají i doktoři a systém zdravotnictví. Systém je, jaký je. Doktor, který vás ošetří, za systém, dlouhé čekací doby, za vaše nepříjemnosti v administrativě mnohdy nemůže. Vzhledem ke svému koníčku (zdravá výživa) se často pohybuji v diskusích, kde je zdravotnictví běžným tématem. Doktoři a jejich "diletantní" přístup je na diskusích obecně silně kritizován. Oni nic neznají, nevědí, jen do vás cpou léky, atd... Snad nikoho nevyléčí a jsou jen otrokem systému a farmaceutických firem. Pokud máte nedej bože vážnější nemoc (než rýmičku a kašílek), třeba autoimunitní onemocnění, chronické stavy, je snadné kritizovat lékaře, který vám nepomůže. Alternativní výživové trendy jsou často spojeny s ostrou kritikou zdravotnictví a farmaceutických firem. Pamatuji si první webové stránky, které se zabývali vlivem na zdravý a ostrou kritikou lékařů, který místo změny v jídelníčku předepisují léky. Není ale všechno černobílé.

Bohužel jsem teď i sama zainteresovaná, už měsíc běhám po doktorech, potkala jsem jich zatím kolem deset, a vypadá to tak, že to nekončí... 

Rozhodla jsem se proto napsat článek o tom, co si myslím o doktorech, o péči, kterou dostávám a o vlastní roli.

Vidím nemocné lidi den co den, čekárny jsou plné pacientů. Byla jsem několikrát na různých odběrech, na RTG, CT. Otočila jsem se v Úrazovce, u praktického lékaře, u specialistů různého oboru (chirurgie, revmatologie, plicní, interní, endoskopické centrum) v Bohunicích i v Dětské nemocnici. Můj názor se nevztahuje na Úrazovku, to je černá ovce :)

Můj praktický lékař mně od první chvíle bral vážně. Je častým stereotypem, že lékaře zajímají jen vaše aktuální potíže a chce je uhasit, ať má klid. Jak můj praktický lékař, tak chirurg, do jejich péče jsem se dostala poprvé, byly toho názoru, že se jedná o komplexní problém. Začali mi otékat všechny velké klouby a měla jsem bolesti páteře, horečky. Jak se můj stav zhoršoval, přibývalo vyšetření, odběrů a specialistů.

Musím říct, že jsem se všude potkala s profesionálním a moc příjemným lidským přístupem. Některé vyšetření bylo tak kruté, že jsem to opravdu byla schopna absolvovat jen díky personálu a nepřeji to ani svému nepříteli. Lékaři, kterých potkávám, se mnou komunikují a dostávám otázky, jestli chápu, co mi je, jaká je prognóza a uvažují o tom, jestli je něco potřebné, nebo není. Byla jsem na vyšetřeních, které jsem absolvovala poprvé a všichni do jednoho se usmívali, mluvili na mně srozumitelně, mohla jsem se zeptat, ať se nebojím, uklidňovali mně a starali se i o to, abych se cítila lépe. Nejdůležitější je, co mně opravdu uklidnilo, že je léčba kortikoidy to poslední, a bude aplikována jen v nutném případě.

Vzhledem k tomu, že jsem už měsíc doma, mám spoustu času na myšlení. 

Zamyslela jsem se nad tím, jaké historky jsem o doktorech slyšela a jestli ta myšlenka "špatní doktoři" není trochu zkreslená.

Čekárny jsou plné, mnohdy ošklivé, staré, ve špatném stavu (samozřejmě jsou některé oddělení v mnohem lepším stavu). Na plicním jsem padla do prostředí, ve kterém je pracovat opravdu až nedůstojné. Přesto to na doktorech ani sestřičkách nebylo poznat. Nejsem si jistá, že by nás bylo hodně, co bychom udrželi lidský přístup v takových podmínkách, když se na nás v dnešním světě tváří uštvaně i pokladní nebo pošťák. 

Napadlo mně taky, jak jsem byla před lety vyděšená, že bude přítel brát steroidní léčbu. V duchu jsem obviňovala lékaře, že je neschopný. Proč mu nepomůže, proč nezkusí i něco jiného, proč ten agresivní přístup? Jak je možné, že je internet plný zázračných příběhů a můj drahý žádnou zázračnou pomoc nedostane? To jsou všichni ignoranti? Byla jsem vyděšená a bála se, že se kontrola nad našim životem vymkne z rukou. Do té doby totiž vše klapalo perfektně. Krásný vztah, podobné cíle, celkem fajn práce, hodně kamarádů, cestování. Bylo to krásné období a já jsem si začala představovat, jak se nám to všechno rozpadne. Začali jsme pátrat, co by mohlo pomoct. Objevila jsem spousta informací, které bych dělila do dvou kategorií. První se jen na diskusích stěžovala, že léky nepomáhají, lékaři neví, stav se zhoršuje. Druhá kategorie mně ale povzbudila. Osobní příběhy, které byly postaveny na snaze nemoc překonat. Nebyly to žádné idealizované pohádky, žádné zázračné bylinky z Himálají, roztok neznámé nerostní suroviny z Afriky a podobné kouzla. Byly to příběhy dlouhé cesty, která začínala vždy otázkou, "co pro sebe můžu udělat?" Změna jídelníčku, změna životního stylu, přístupu, zaměstnání, napravení špatných vztahu. Dlouhá cesta trvající měsíce, roky, plná recesí, emočně i fyzicky vyčerpávajících etap. Odbourání sebelítosti a obviňování, vyřešení dávných traumat, zápasy s vlastními negativními myšlenkami.
V momentě, kdy chtěl někdo opravdovou změnu, nechal obviňování lékařů a snažil se tělu pomoct, ve spolupráci s lékařem.
Přítel taky vykročil touto cestou. Následovalo zajímavé období bádání, plné stresu a změn. Jediným cílem bylo vyhnout se steroidní léčbě. Přišel den D, kontrola u specialisty. Nastalo zlepšení a hrozba steroidů se rozprchla. Přítel se specialistovi svěřil, co pro sebe udělal a věřte nebo ne, lékař si knížku o americké studii zapsal, že je to zajímavé.
Jestli v jeho ordinaci nastala změna? Pochybuji. Čekárny jsou stejně plné, pracuje jako na běžícím pásu, nestíhá a hasí požár. Pacienti se k němu dostávají ve špatném stavu, kdy už nepřipadá v úvahu měsíce čekat na zlepšení pomocí nastavení individuálního jídelníčku a na změnu v celém životě, odbourání stresu a škodlivého vlivu prostředí. Nastane okamžitá farmaceutická léčba dle protokolu a dietní doporučení, které je pacientovy pochopitelně na obtíž. Chce totiž, aby se vše vrátilo do normálu, jako před propuknutím nemoci. Většinu pacientů ani nenapadne, že právě ten životní styl (a teď nemyslete jen na jídelníček) byl příčinou všech problémů a po návratu do "normálu" se dostane do nekonečného kolečka.

Byla to pro mně velká lekce. Začala jsem se zabývat hlouběji zdravým životním stylem a vyjasnila jsem si hodně věcí. Říká se "Pomoz si sám a i Bůh ti přijde na pomoc". Je to obrovská pravda. Zázraky se dějí na zemi. Zázrakem je věřit v momentě, kdy je všechno černé a přesto se vydáte za nadějí, bez obviňování, bez toho, aby jste ventilovali svoje problémy na zdánlivé osoby, systém, okolnosti. Proto, aby se stal zázrak, aby se váš život změnil, musíte něco udělat. Každá pohádka přece vykládá o tom, jak je možné zvítězit, pokud v sobě naleznete odhodlání. Pomoc, náhodné štěstí přichází až na cestě za pokladem, za příšerou, za princeznou. Pokud se nikdy nevydáte, nezkusíte, nikdo vám na dveře nezaklepe s kouzelnou mapou. Kdo sám nechce, nepomůže mu ani lékař, ani kněz. Jsem nesmírně hrdá na přítele, že se postavil na vlastní nohy a rozhodl se pro sebe něco udělat. Na to jsem příliš pověrčivá, abych vše připisovala jen lidské snaze. Děkuji samozřejmě všem a všemu, co ho při jeho cestě doprovázelo a podporovalo a přivedlo k úspěchu.

Trochu se podívejme do sebe a jestli se nám náhodou neozve svědomí. 
Není úkolem doktora, aby o nás dbal. Není úkolem doktora, aby nám vysvětloval principy zdravého životního stylu. Doktor do našeho života nevidí. Vidí příznaky. Bohužel nemá čas, aby řešil, že žijete v obrovském stresu, v nevhodných podmínkách, že se léta s někým dohadujete, že si ničíte zdraví. Lékař je od toho, aby léčil příznaky. Dostáváte se k němu v momentě, kdy je nejhůř. Neptáte se ho, když vám je dobře, co by doporučoval proto, aby jste si zdraví uchovali co nejdéle. Proto je nefér po něm chtít, ať vám odežene migrénu, pokud si ji sami vyvoláváte. Je nefér po něm chtít zázrak, když vy sami pro sebe nic nehodláte udělat.

Neříkám, že se vše dá vyřešit jídelníčkem, změnou zaměstnaní, pohybem, vyřešením sporů. Ale uznejte, to, že jsme tak nemocní, to, že propuká tolik nemocí, musí být i naše vina. Já věřím, že to je naše vina, protože pokud jsem něco způsobila já, mám velkou šanci udělat vše, abych to napravila. V ideálním světě by byl vztah doktora a pacienta rovnocenný a nikoliv podřazený. Možná jsem příliš romantická, ale věřím, kdyby pro sebe lidi dělali více, bylo by jednodušší i léčit. Nechci se nikoho dotknout, můj názor se týká hlavně sebe a vlastního okolí, které mám ještě šanci prokouknout.

A teď zpátky ke mně. Jsem ráda, že jsem se nikdy nedržela zbožňování kteréhokoliv jídelníčku, teď bych hezky padla na hubu :) Neměla bych v co věřit, přece mi "nejdokonalejší" životní styl nepřinesl spásu a neochránil mně. Je až vtipné, jak se objeví autoimunitní nemoc u blogerky o zdravém životním stylu. Musím se ale pochlubit, že jsem si vyhradila na panikaření a slzy pouze jeden den. V porovnání  s poslední návštěvou u kadeřníka, kdy ze mně udělal něco mezi klukem a holkou a probrečela jsem víkend, musíte uznat, nebrala jsem to tak špatně :)

Diagnózu přítele ani sebe schválně nepíšu. Připadá mi to příliš osobní a vlastně to v našem příběhu nehraje velkou roli. Důležité je, proč se to všechno stalo a jak to napravit.

Hodně teď myslím na to, jaké chyby dělám, co mě ničí den co den. Co jsem si před lety slíbila a musela jsem usoudit, že jsem úplně jinde, než jsem chtěla. Je až trapné klišé, jak si to uvědomíte, že v sobě něco potlačujete, když dostanete červenou. Po měsíci a hlavně po traumatizujícím zážitku v endoskopickém centru si přiznávám, že jsem se leností ukojila v myšlence, že jsem spokojená. Vyhýbám se každému konfliktu a ničí mně zbytečnosti. Svoji energii soustřeďuji na zbytečnosti, které mně nikam neposouvají. Už dávno jsem se vůbec nikam neposunula, nic jsem se nenaučila. Vzpomněla jsem si na svoje plány, které jsem zavrhla, i když jsem dostala podporu. Bála jsem se neúspěchu, přitom je největším neúspěchem neúčast.

Nesmějte se mi prosím, ale za tento měsíc jsem prožila spoustu krásných věcí, které bych bez nemoci nemohla. Vyjasnilo se mi, co chci a že se o změnu musím snažit. Došlo mi, že trávím s kamarády méně času, než bych chtěla, přitom jsou opravdu vzácní, nezapomněli na mně ani teď. Mám málo času na sebe, místo toho, abych pro to něco dělala, ukolébala jsem se, že to jinak nejde. Bude to chtít velkou změnu, ale vím, že mám vše pod kontrolou. Mám obrovskou podporu okolí. Lhala bych, že se nebojím, taky nemám okno do budoucna, přesto jsem odhodlaná se snažit.

A abych tento příspěvek ukončila, nebojujte s doktorem, podejte mu pomocnou ruku. Máte možná jiné metody a přístup, máte ale stejné cíle. Chcete porazit nemoc. Kdybych byla lékařem, přála bych si myslícího, aktivního a spolupracujícího pacienta. Nezapomeňte, "enemy of my enemy is my friend" ;) 

pátek 7. června 2013

Mrkvový dort




Mrkvový dort jsem zkoušel před půl rokem. Občas se člověk trefí do špatného receptu, bohužel jsem celý plech korpusu musela vyhodit. Dělám to opravdu nerada, ale ta kombinace opravdu nešla spolknout. Od té doby mně moc nenapadlo, že bych se do mrkvového dortu opět pouštěla.

Nevím proč, na blogech začaly kvést mrkvové dorty, narazila jsem na tři během dvou dnů... Jako naschvál, připomínají mi, že mám s mrkvousem nevyřízené účty :)

Tak já, Borůvko, si Tebe, Mrkvový dortíku, podmaním!

Těsto:
500 g mrkve
150 g mletých mandlí
100 g mletých ořechů
3 vejce
3 velké lžíce medu (sladidlo dle chuti)
50 g kokosového tuku
špetka sody
1 lžička skořice
vanilka

Mrkev nastrouháme, dle možnosti na struhadlu s malými oky nebo pomocí kuchyňského robota. Přidáme všechny další ingredience, důkladně promícháme a rozlijeme do kulaté pečící formy, použila jsem průměr 16 cm, samozřejmě s pečícím papírem a vymazáno tukem. Pokud použijete na mazání kokosový tuk, nemusíte si ruce umývat, jednoduše si voňavý tuk rozetřete na rukou :)

Pečeme na 160-170 stupních, cca hodinu.

Kámenem úrazu může být mrkev. Snažte se proto použít sladkou, šťavnatou. Našla jsem více receptů, kde se doporučuje přidávat další koření: zázvor, citronová kůra, muškátový oříšek, hřebíčky, atd.
Nevím, mně se silnější kořenění neosvědčilo, jednoduché aroma vanilky a skořice mi připadá dostačující, přece jde o mrkvový dort a ne perníky.

Korpus necháme vychladnout, poté můžeme rozříznout a slepit krémem, mrkvový dort je ale sám o sobě zajímavý a vláčný. Krém je jednoduchý, stačí smíchat mascarpone, med a vanilku.

První recept z Výzvy od Nikki je splněn, myslím, že se docela povedl :)

Co bych doporučila: Raději bych těsto rozdělila do muffinových forem. Taky bych doporučila těsto rozlít do větší formy, já už byla netrpělivá, kdy už se tlustá vrstva upeče :)


čtvrtek 6. června 2013

Výzva! Challenge accepted!


                                                                                                                                                                  
No skvělé! Náhodou jsem natrefila na výzvu od Nikki "Zdravě z mého stolu" a nebylo otázkou, jestli se účastním! Perfektní nápad :)

Tématem výzvy je:

1) Vyzkoušet 20 nových ZDRAVÝCH potravin nebo výrobků v jídelníčku

Můj seznam (budu ho doplňovat dostupně)
celý kokos
avokádo
rebarbora
platýz
řeřicha
sedmikrásky
zelený banán
passion fruit
ředkev bílá
ricotta
mladý hrášek se slupkou
chobotnice
kalamáry



2) Uvařit 10 zcela nových zdravých receptů

Můj seznam (budu ho doplňovat dostupně)

Mrkvový dort
Clafoutis (třešňová mléčná buchta)
Dýňové krokety
Guacamole
Rebarborová marmeláda
Banánové placky
Raw cheesecake
Paleo apple pie
Mandlový sýr
Dort Pavlova


středa 5. června 2013

Mrkvové nudle

zeleninove nulde bezlepkove testoviny alternativni


                                                                                                                                                                  
Nejjednodušší recept v historii blogu :) Mrkev stačí očistit a pomocí škrabky "nakrájet" na dlouhé jemné nudle. Je to mnohem rychlejší, než jsem si myslela. Pak už jenom osmahnout na pánvi a osolit. Nejlepší jsou, když se důkladně propečou, chvilku to trvá, ta chuť za to stojí. S olejem nešetřete, ať se nudle nedusí ale pečou. Při pečení zůstávají mrkvové nudle pružné a chuť je jiná, než při dušení. Na jednu porci počítejte 1-2 mrkve. Hodí se jako příloha k masu nebo samostatné jídlo. Vyzkoušejte je ještě horké, posypat strouhaným sýrem a čerstvou bazalkou, zalít oblíbenou omáčkou nebo bych se nebála kombinovat s boloňskou směsí.


paleo nudle testoviny zeleninove


bezlepkove SCD testoviny paleo


úterý 4. června 2013

Cizrnový salát




Pořád prší. Měla bych prosbu, ať prší alespoň tam, kde to neuškodí.

Další salát z archivu... Tento salát měl obrovský úspěch. Já to někdy nechápu. Člověk otevře konzervu a má to úspěch, jakoby dřel celý den v kuchyni ;)

Ingredience
plechovka cizrnové konzervy bez nálevu (obchod Grand Moravia)
cherry rajčata
cibule nakrájená na proužky
semínka dle chuti
petržel
olivový olej
sůl
med
jablečný ocet

Není to paleo, s luštěninami se ráda kamarádím.

Včera jsem dostala spousta návrhů, jak jahodový salát ještě vylepšit, tak prosím, jak byste si ho upravily dle vlastní představy?

pondělí 3. června 2013

Salát rukola jahody

salat rukola jahody paleo SCD



Venku prší. Probírám právě fotky. Před měsícem se u nás grilovalo a zkoušela jsem přílohy. Doteď jsem byla konzervativní, ovoce a zeleninu jsem nemíchala, to se ale změnilo :)

Salát je jednoduchý a krásný, podával se k hovězímu, výborně se hodil k těžšímu masu s intenzivní marinádou.

Ingredience:
rukola
jahody
citronová šťáva (nebo trochu limetky)
olivový olej
med
sůl

Našla jsem recepty, které doporučují přidat chilli i pepř, mně to nějak moc nechutnalo, jednodušší nálev je rozhodně lepší volba, byla by škoda potlačit jahody kořením.


sobota 1. června 2013

Svět vs. Paleo


Jsem smutná a naštvaná. Strašně mně rozčílilo diskusní fórum, ve kterém se příznivci paleo začali chovat jako kreténi. Omlouvám se, lepší slovo na to neexistuje. 
Velkou hádku vyvolala otázka, jak sestavit zdravý jídelníček, podotýkám, není to diskusní fórum o paleo životním stylu, je to obecně diskuse o zdravé výživě. 


Jedna skupina říká, že teorii věří, jsou ale zvyklí a necítí se špatně, nic jim nechybí, neumí si přestavit jídelníček bez mléčných výrobků, bez rýže, bez obilovin. 
Druhá skupinka se té první vysmívá, že je slabá, závislá na nepotřebných nezdravých potravinách, že mléčné výrobky nemůžou být zdravé, že je paleo to NEJ pro všechny. Hlásí to ženská s na první pohled tupím výrazem, která dietu drží celých pět dní (nekecám) a za tu dobu si o dietě stihla přečíst všechno. Jak to už na diskusích bývá, slabší jedinci se připojí, cítí se být poškozeni. Přitom jim bylo víckrát řečeno, že "konzervativní" strana chápe, že to někomu vyhovuje, věří, že to je zdravý jídelníček, ale ne pro všechny bez výjimky a ať je pořád nepřesvědčují o tom, jak jsou jogurty nezdravé. 
Vyvrcholilo to až hádkou, kde se všichni brání, ať je nechtějí přesvědčovat, paleo strana ale neústupně mele svoje a bere za osobní urážku, že se ostatní drží vlastního jídelníčku.

Vážení, distancuji se od všech jedinců podobného myšlení. Paleo jídelníček je přínosný a neměl by být předmětem výsměchu typu "hahaha, už vidím, jak pračlověk pekl mandlovou buchtu v silikonové formě na ohni ve své jeskyni". Zas na druhou stranu, co já vím, co je pro koho nejvhodnější? Pokud je teorie paleo založena na tom, že se náš organizmus neadaptoval v plné míře na obiloviny a mléčné výrobky (atd), snad je nad Slunce jasné, že jsou někteří citlivější na lepek a některým prostě ani lepek, ani kravské mléko nevadí. Co je na tom tak neuvěřitelně těžké pochopit, že nejsme stejní? Proč ze sebe na diskusních fórech musí příznivci paleo stravy udělat kazatele a přesvědčovat každého, že shnije v pekle (s rakovinou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem a obezitou) jen proto, že si rád dává tvaroh? 

Není se pak čemu divit, že je paleolitická strava chápána za šílenost. Pokud vás někdo do něčeho tlačí a přesvědčuje o jediné možné cestě, zavání to sektou. Proč má někdo potřebu někoho překonvertovat? Není pravdou že vám paleo samo o sobě vyřeší všechny vaše zdravotní problémy a taky nemůžu souhlasit s tím, že se jinak žít nedá. Najít ideální jídelníček pro sebe by mělo jít přirozeným vývojem. Je zbytečné se vrhat do jakéhokoliv životního stylu, pokud se vám nelíbí. Všichni by si svůj vlastní jídelníček měli ušít na míru a hlavně se naučit myslet. 

Nechápu, proč si z něčeho nemůžeme vzít jen to dobré, zajímavé nápady, recepty, bez toho, abychom vynadali ostatním, protože se nám dostalo všemocných vědomostí a osvícení. Co tím někdo získá, pokud velkou hubou někoho přesvědčí, že je tvaroh "špatný"? Dokáže si, že je silnější a asertivní? Uspokojí si vlastní frustraci, protože třeba není spokojen, je ale lepší jít proti "zlým" potravinám velkou silou, ať si je neužijí ani ostatní? Pokud vám váš jídelníček vyhovuje a máte kapku emoční inteligence, nebudete se snažit nikoho do ničeho tlačit. 

A nejsmutnější na tom je, že kdo se na můj blog podívá, si na základě špatných zkušeností s takovými kazateli může myslet, že se ho budu taky snažit přesvědčovat. Nejsem taková a ani taková být nechci. Baví mně vaření a snažím se vařit zdravě. Paleo je v našem životě tak na 60-80 % a to ne z přesvědčení, ale proto, že se snažím vařit ze základních surovin a z kvalitních potravin, vyhovuje a chutná nám to. Pokud jsme na návštěvě, nic neodmítnu, svět se totiž z několika molekul nezboří, nemoci nepropukají a nemám pocit rozkvétající cukrovky. Pokud pořádáme večírek, je prvořadé uspokojit chutě hostí a někteří mají rýži, brambory nebo chleba moc rádi. Já se sama rozhodnu, jestli něco ochutnám nebo ne, nebudu ale nikoho tlačit, že se u nás prostě některé věcí nejí. Pokud nás navštíví můj táta, koupím mléko a cukr, on totiž kávu sladí a pije i s mlékem. Nebudu ho buzerovat, nebudu mu vykládat, jak by to mohl dělat jinak. A zákusky od mé tety a babičky jsou nejlepší na světě, je mi jedno, že obsahují lepek, cukr a mléko. Problémem v jídelníčku není kousek dortu s cukrem jednou za dva měsíce.

Jinak by jste se divili, kolik změn dokážete přinést do života jiných jen tak potichu. Ne násilím a povyšováním se, ale láskou. Mamka přítele je k novým receptům otevřená a co jsme spolu pekly, byla moc spokojená. Je tak hodná, že když jsme na návštěvě, udělá nám radost a vždy připraví i zeleninovou přílohu. Btw, nikdy bych jí neřekla, že něco nesním, byla jsem vychovaná tak, že se za jídlo děkuje a nekomentuje se. Přesto nám možnost hřešení moc nedá a sama zeleninové přílohy ráda zkouší. Myslím, že kdybych jí začala kázat, co a jak by MĚLA dělat, poslala by mně do háje. 
I moje sedmdesátiletá babička je cool. Představte si, dostala jsem od ní švestkovou marmeládu bez cukru, protože se dozvěděla, že cukr moc nejíme. Tak nám chtěla udělat radost. No je prostě boží! :) Hlavně ta babička, i když marmeláda taky není k zahození :) 

Svět se dá měnit i jemně. Začnete u sebe a pozitivním příkladem uděláte pro své okolí více než přednáškami. Neodsuzujte nikoho, může se to obrátit proti vám.

Myslet a pochybovat je přirozený a zdravý přístup a přináší nejvíce úspěchu. 

A já se těm diskusím budu chvilku vyhýbat :)