Stránky

pátek 31. srpna 2012

SCD pizza

SCD pizza bez lepku paleo


Vznikla ze základního receptu na SCD pizzu. Recept je na 3 pizzy o průměru 20 cm.

Těsto:
2 kg cukety
150 g sýru chedar
150 g sýru grand moravie
3 vajíčka
100 g loupaných namletých mandlí
bazalka
sůl
olej na plech

Na těsto:
domácí šunka
bazalka
sýr
rajčatový protlak
cibule

Cuketu oloupeme a nastrouháme. Použijte klidně elektrický mixér s nástavcem, snažte se, aby byla cuketa co nejjemněji nastrouhaná. Kaši dejte do cedníku se sýrařským plátnem (nebo jemnou kuchyňskou utěrkou), zamíchejte, trochu osolte a nechte 15 minut odkapat. Vymačkejte co nejvíce vody, ať není těsto příliš mokré. Nastrouhejte sýry, taky na nejjemnějším nástavci. Z cuketové pasty, strouhaného sýru, vajíčka a mandlí zamíchejte těsto. Můžete přidat i trochu soli a bazalku. Těsto by mělo vypadat jako řídké nakynuté klasické těsto z mouky. Nevěříte? :)

Na spodek dortové formy vykrojím pečící papír, ať se pizza nepřipeče. Pomocí lžíce rozložím třetinu těsta do formy. Použijte klidně plech nebo jinou formu. Peču v troubě na 160 stupních 30-35 minut. Máme hotový korpus. Odděláme formu, korpus položíme na plech s olejem.

Ozdobím pizzu dle chuti a peču dalších 10 minut. Podáváme ještě teplou z trouby.

Vždy udělám více korpusu, skvěle se skladuje v mrazáku. Mrazím spolu s oblohou, když pizzu vytáhnu, stačí  dát na vymaštěný plech a upéct v troubě.


Tip: všechny ingredience se snažte nastrouhat na co nejjemnější, ať je těsto homogenní, ať tam není vidět struktura cukety.
Okraje korpusů udělejte malinko tlustší, okraje se rychleji upečou a trochu vyschnou. Chuťově to jinak nevadí. 

středa 29. srpna 2012

Zapečené fazolové lusky



Když se v ledničce objeví zbytky sýru, kousek salámu, žampiony, které je potřeba použít, ale nevíte, co vytvořit, nejelegantnější volbou jsou zapečené těstoviny. Stačí těstoviny zamíchat s čímkoliv, co Vám chutná, zalít smetanou a vajíčkem, na vrch trochu sýru a je to. Jenže bezlepková dieta těstoviny nepovoluje. 

Receptů pro spotřebu zbytků z ledničky nikdy není dost, proto jsem si říkala, co takhle nezkusit zapečené fazolové lusky. Občas nejde o kouzlo a extravaganci, pouze o nápad, který nám zjednoduší život. 

Na menší zapékací mísu (4 porce):

500 g fazolových lusků (nakrájeno na 5-7 cm dlouhé nudle)
200 g žampionů
300 g kuřecích prsou
300 g domácí smetany
3 vajíčka
2 menší cibule
100 g sýru Chedar plátky
máslo
čerstvý mletý barevný pepř
chilli
sůl

Budu používat jednu pánev, vše nejprve předpeču samostatně, pak zamíchám v zapékací míse. Fazolové lusky podusím na másle, trochu osolím. Stačí několik minut, ať nejsou celkem syrové. Kuřecí maso nakrájím na drobné nudličky, trochu opeču na másle, osolím, přidám pepř a chilli. Žampiony tak podusím na másle. Cibuli zlehka osmažím, posolím. Vše pozvolna promíchám v zapékací míse, pak už jen stačí zalít rozšlehaným vajíčkem se smetanou a poskládat na vrch plátky sýru. Zapékám v troubě cca 2 minut na 170 stupních.

Špagetová dýně (Spaghetti squash)

spaghetti



Postupovala jsem dle Mlsného fotoblogu, příště možná vyzkouším jiný postup, například příprava v mirkovlnce byla docela sympatická. 

Dýňové "těstoviny" chutnají dobře, mají ale nevýraznou chuť, proto se hodí prakticky k jakékoliv omáčce. Výsledek jsem si představovala jinak, jak je vidět i na obrázku, těstoviny jsou jemnější, než špagety.

Dýni jsem omyla, rozpůlila, vydlabala a rozřezanou stranou položila na plech s pečícím papírem. Pekla 30 minut na 180 stupních. Pak jsem nechala vychladnout a pomocí vidličky jsem vydlabala těstoviny. Struktura dýně je totiž vláknitá, když škrabete vidličkou podél dýně, vznikají vlákna (nudle).

Příště bych vyzkoušela osolit a okořenit i samotné těstoviny.


spaghetti





úterý 28. srpna 2012

Bezlepkový smetanový dort s rybízem

smetanový


Růžový dort pro holčičky :)

Je to základní dort s jemným korpusem a bílým smetanovým krémem, který si můžete upravit a dochutit dle vlastní představy. Kešu s medem připomíná chuť jemných máslových sušenek, nebojte se experimentovat. Med používejte dle vlastní chuti. 

Použila jsem dortovou formu o průměru 16 cm.

Korpus:
150 g kešu namletých na jemno
3 lžíce medu

Základní vanilkový krém:
400 g domácí smetany (klidně použijte smetanu kupovanou, třeba v Lidlu mají 400 g smetany, 18 % tuku)
2 lžíce želatiny
1,5 dl horké vody
2 lžíce medu

Barvení krému:
 0,5 dl šťávy z červené řepy (Lažany, koupíte ve Sklizeno)

Zdobení:
Rybíz, jakékoliv jiné ovoce

Vykrojíme pečící papír na spodek formy. Pastu z kešu a medu natlačíme do formy. Vložíme do mrazáku.

Želatinu rozmícháme v horké vodě (čtěte návod na želatině!) a přilijeme do krému ze smetany, medu, vanilky. Teď jsem měla chuť na nějakou barvu, tak jsem krém zabarvila šťávou z červené řepy a jablek. Působivé :)

Krém jsem nalila na korpus a opět vložila do mrazáku. Po třech hodinách jsem dort přemístila do ledničky. 

Dort před servírováním zdobíme rybízem nebo jiným ovocem.



pondělí 27. srpna 2012

Palačinky úplně jinak





Palačinky jsou pro bezlepkovou dietu výzvou. Místo toho, abych hledala nejlepší náhražku mouky, jsem našla nejlepší náhražku těsta. Je to tak jednoduché, že jsem tomu na první pohled nechtěla ani věřit. Palačinky budou lehké, jemné. Zatím jsem zkoušela jen americkou variantu, tedy tlusté těsto, na tenoučké palačinky jsem si netroufla.
Na jednu velkou americkou palačinku potřebujeme:
1 banán    
1 vejce
skořici
máslo na smažení
Dávejte pozor, aby byl banán tvrdý, ještě bílý. Nažloutlý, příliš měkký banán se na tento recept nehodí. Zkoušela jsem to, musela jsem to vyhodit, ani to nechutnalo dobře a vůbec to nešlo otočit.

Postup je jednoduchý: v mixéru rozmixujeme jedno celé vejce a jeden banán, můžeme přidat i mletou skořici. Husté těsto nalijeme na rozpálenou pánev s máslem. Pečeme na mírném ohni zhruba dvě minuty a pak otočíme. Kupodivu se těsto nerozpadlo a chutnalo skvěle. Byla to úžasná snídaně.

neděle 26. srpna 2012

"Hranolky" hokkaido

hokkaido


Pokud vám chutnají brambory, bude vám chutnat i pečená dýně hokkaido. Stačí oloupat, vydlabat a nakrájet na tenké hranolky. Smažila jsem na másle, trochu osolila. Můžete použít i jiný tuk. Chutnají úžasně, bude to moje nová oblíbená příloha.
Varování: hokkaido prostě nejde přestat jíst, příliš dobré, za následky neberu odpovědnost :)

sobota 25. srpna 2012

Pečený celer "a la hranolky"

pečený


Jeden z prvních paleo receptů, který mně přesvědčil, že je paleo nejenže vhodné pro gurmány, je přímo fantastické jednoduchostí a poskytuje recepty, které by mně ani ve snu nenapadly.

Celer (bulvu) oloupeme a nakrájíme na hranolky, smažíme v kvalitním tuku. Nejlepší jsou na domácím sádle, to ale došlo, tak jsem použila máslo a trochu zbylého oleje z citronového kuřete. Stačí jen trochu osolit, podávejte ještě teplé.

Vyzkoušejte, jsou strašně moc dobré. 

pátek 24. srpna 2012

Kuře s citrónem a bylinkami

citrónové kuře na másle s bylinkami



Jednoduché a působivé. Stavila jsem se po práci v prodejně Sklizeno a koupila celé kuřátko.

Na 4 porce:
1 celé kuře
půlku citrónu
6 stroužků česneku
50 g másla
rozmarýn, šalvěj
sůl

Kuře osolím (i zevnitř), do bříška strčím půlku citrónu a trochu másla, 2 stroužky česneku. Vložím do pekáče (jénské mísy) vytřeným máslem, přidám ostatní bylinky a česnek. Zakryji a peču v troubě na 150 stupních cca hodinku. Kuře se prakticky v máslově-citrónové šťávě uvaří. Pokud je maso měkké, opatrně odliji šťávu, kterou budu kuřátko už jen natírat a peču dozlata na 170 stupních, nejprve z jedné strany, pak z druhé. Šťavnaté a krásné.

PS: nutnost absolvovat kurz focení se potvrzuje každým dnem

čtvrtek 23. srpna 2012

Bezlepkový čokoládový dort na první pokus



bezlepkový





Toto je můj první experiment, provedený před půl rokem. Fotku jsem našla při mazání fotek z paměťové karty a vzpomněla jsem si, jak jsem mlsala asi tak poprvé bez hřešení. A navíc vůbec nepřipomínal nějakou náhražku dortu. Byl nadupaný kakaem, šťavnatý, krémový.  

Těsto je z mandlí. Klasický recept piškotového těsta se jen trochu přepsal, nebylo v tom nic těžkého.

Těsto:
150 g namletých mandlí
4 vejce
50 g datle bez pecek (šťavnaté nebo namočené do teplé vody)
jedlá soda

Žloutky oddělíme od bílků. Žloutky a datle vložíme do mixéru a necháme mixér pracovat, dokud datle nebudou ve vajíčku rozsekané na malé kousky. Tuto hmotu vlijeme do větší misky. Přidáme namleté mandle a jedlou sodu a promícháme. Z bílků našleháme sníh a opatrně vpracujeme do mandlového základu. Nalijeme do dortové formy s pečícím papírem a pečeme cca 20 minut v troubě na střední teplotě, záleží od trouby, jak při pečení klasického piškotového těsta. Vpichem párátka kontrolujeme těsto. Pokud je hotové, vybereme z trouby a necháme odstát.

Krém:
100 g datlí  (šťavnaté nebo namočené do teplé vody)
1 banán
3 polévkové lžíce kakaa

Vše vložíme do mixéru a zpracujeme. Může se stát, že je hmota příliš tuhá, až se třeba kakao nemůže vpracovat, pak přidáme ještě banán. Pokud krém teče, přidáme ještě kakao. Záleží na datlích a velikosti a zralosti banánu. Pokud jsou datle šťavnaté, dostanete jemnější krém, mixér totiž datle opravdu rozmixuje, pokud jsou ale suché, pouze je naseká a budou v krému víc vidět. To je otázka estetiky, na obrázku je vidět můj první pokus.
Nakonec chladné těsto rozřežeme a naplníme-nazdobíme krémem. Použijeme mandle na zdobení.
Esteticky byl tento dort rustikální, chuťově ale neměl chybu. Příště se budu snažit krém lépe rozmixovat a celý dort sestavit krásně, jak se patří.

PS: fotky nic moc, měla jsem můj první kompakt snad poprvé v rukách


bezlepkový

Bezlepkové švestkové skořicové sušenky



Další jednoduchý recept na sušenky.

Na 20 ks (1 plech):
100 g namletých neloupaných mandlí
100 g namletých vlašských ořechů
100 g šťavnatých sušených švestek
2 polévkové lžíce kokosového tuku
1 bílek
skořice
špetka soli
špetka jedlé sody

Vše smícháme, mokrou rukou formujeme z lepkavé hmoty kuličky-placičky na plech s pečícím papírem a pečeme cca 15-20 minut na 150 stupních. Vynikající snídaně nebo dobrota ke kávě.

středa 22. srpna 2012

"Cheesecake" SCD bez lepku - Pokus č. 1.





Cheesecake je oblíbená dobrota, která na nás číhá z vitríny kavárny. Toto je šťavnatá, lahodná, krémová varianta bez mouky a cukru. Příprava je nenáročná, připravte klidně den předem a podávejte jako lahodný studený krémový dezert ke kávě.

Těsto:
200 g neloupaných namletých mandlí
2 polévkové lžíce medu
1 polévková lžíce kokosového oleje

Krém:
1 litr husté krémové smetany nebo nejlépe domácí smetanový krém (obsah tuku minimálně 20 %)
6 žloutků
4 lžíce medu (pozn.: nebo datlového sirupu)
vanilkové aroma

Mandle, med a kokosový olej smícháme a tuto lepkavou hmotu rozložíme na spodek dortové formy s pečícím papírem. Vložíme do trouby na 150 stupňů zhruba na 20 minut, dávejte pozor, ať se nespálí. Využijeme čas a rozmícháme smetanu se žloutky, medem a vanilkou. Pokud těsto už vyschlo, můžeme do formy nalít i krém. Pečeme zhruba hodinku. Necháme vychladnout a vložíme do ledničky. 
Upozornění: S pečením opatrně, možná stačí i méně (40 minut), moje trouba si ze mně ale občas dělá srandu, mám podezření, že regulace teploty nefunguje perfektně.


PS: foceno ještě starým foťákem

úterý 21. srpna 2012

Focení - na co si dávat pozor





K tomu, aby se člověk stal profesionálním fotografem, je potřeba se vzdělávat, studovat, není to tak jednoduché, jak se to na první pohled může zdát.

K tomu, abych vytvořila obstojné fotky, stačí ale mnohem méně.

Dříve jsem psala o technické výbavě, teď bych se ráda zaměřila na samotné focení. Tyto tipy a triky mám z webu, a i když jsem se opravdu nestala fotografem, pomohlo mi to vyvarovat se základním chybám. Znáte ten ubíjející pocit, když máte krásné jídlo a na fotkách to vypadá příšerně? Nemá to barvu, ani se to tomu nepodobá...

Přitom stačí tak málo. Pokusím se shrnout, na co si dávat pozor. Pokud máte nějaké tipy navíc, nebo jste fotograf, který by rád upřesnil můj laický výklad, neváhejte :)

1) Světelné podmínky

Bez světla prostě nenafotíte krásné fotky, pokud nemáte ateliér nebo alespoň malý koutek s vybavením. Nekomplikujte si život, foťte v dobrých světelných podmínkách. Podívejte se v bytě, kde máte světlé okno, přichystejte si tam malý stůl, židli, na kterou můžete položit talíř s jídlem. Zvolte dobu, kdy se do okna světlo přímo nehrne. Pokud ano, zjemněte světlo závěsem. Stačí jednobarevní bílý nebo krémový závěs, ať ale není příliš hustě tkaný. Já třeba fotím ráno. Zkoušejte fotit se závěsem, v ostrém světle, když je zamračeno. Nepoužívejte blesk.

2) Stativ a samospoušť

Kompakty mají sice vestavěný stabilizátor, stejně je těžké se soustředit na to, aby se vám netřepala ruka. Obyčejný stativ pomůže hodně. Pohodlně si tak nastavíte kompozici. Aby jste se vyvarovali i minimálním otřesům, používejte samospoušť. U kompaktu dokáže stativ a samospoušť zázraky. 

3) Prostředí

Bordel po vaření fotky rozladí, zbytečné předměty odvádí pozornost. Vytvořte si koutek, kde bude čisto, kde bude jednoduchý povrch. Mně se osvědčil starý stůl, kupovala jsem ho na Aukru a natřela jsem ho jen tak pozvolna na bílou. V pozadí je bílý parapet a okno, občas tam nechám kytky nebo bylinky, z boku mám bílé stěny. 

4) Kompozice a doplňky

Nejvíce se mi osvědčily bílé talíře a misky bez vzorů. Jsou hezké ale neodvádí pozornost, sázím na jistotu. Můžete samozřejmě experimentovat s barvami, koupit si zajímavé extravagantní doplňky, plechové talířky, malované, zdobené, barevné misky. Bílý rustikální dřevěný podklad vypadá dobře, občas použiji dřevěnou desku. Mám v plánu koupit nějaké zajímavé barevné utěrky, ubrousky. Pro kompozici se inspirujte časopisy. Vyzkoušejte focení z blízka, z větší dálky, poskládejte sušeny na sebe, položte na talíř více muffinů,  foťte z neobvyklých úhlů. 


5) Foťte!

Je zbytečné se pokoušet nafotit krásné fotky na první pokus, když to prostě člověk neumí. Naučte se používat foťák tím, že vyzkoušíte, jak se jednotlivé funkce chovají. Nafoťte klidně třicet snímků.

Tip pro kompakty: váš foťák má s velkou pravděpodobností funkci "jídlo a pití", využijte ji, dělá krásné barvy. Používejte marko a hrajte si s WB a se světlem.

Tip pro zrcadlovky: Prosím, dejte mi nějaký :) Zrcadlovka a já se teprve poznáváme, ještě jí neovládám, jak bych chtěla.

Možná teď řeknu ohromnou blbost, ale nejvíce se hraji se světlem a s funkcí WB (White Ballance). Nafotím prostě několik snímků v různých světelných podmínkách v různém režimu WB. Na obrazovce počítače je pak vidět krásně rozdíl. Některé fotky se povedou, některé ne. Vždy se pak na fotky podívám na velké obrazovce za přirozeného světla. Z dvaceti fotek se povede asi jedna.

Mám v plánu se zapsat na nějaký kurz, hodně pomůžou i videa a příručky. Hlavně ať má člověk chuť a trpělivost.

Bezlepková makovo-švestková bublanina

bezlepková



Tato maková buchta vznikla z vlastního experimentu a povedla se hned poprvé dle vymyšlené představy. Je otestovaná a ukázkou toho, že péct bezlepkově může být parádně jednoduché.

Na rozměr cca 30x20 cm potřebujeme:
200 g máku
100 g loupaných mandlí
150 g sušených šťavnatých švestek
3 vejce
4 polévkové lžíce bílého jogurtu
4 polévkové lžíce medu
špetku jedlé sody (cca 1/4 kávové lžíčky)

Rozemletý mák a mandle smícháme s ostatními indrediencemi (mimo švestek). Na mák používám mlýnek, na mandle šikovný mixér. Tato hmota by měla být hustá. Příliš hustou můžete zředit jogurtem, příliš řídkou zahustíme přidáním mletých mandlí nebo máku. Nic si z toho nedělejte, záleží na vlhkosti mandlí, na velikosti vejce, neexistuje ideální předepsaná hustota. Toto krásné černé lesklé těsto nalijeme do pekáče s pečícím papírem. Nastrkáme do něho švestky. Pokud jsou šťavnaté, nemusí se máčet do teplé vody, ale pokud koupíte hutné a suché, nechte je trochu odstát ve vodě, kým nasáknou a změknou. Pečeme v troubě cca 30 minut na 170 °C.


PS: nafoceno ještě starým foťákem :)


pondělí 20. srpna 2012

Indický špenát - Palak

palak indický špenát bez lepku bez laktózy


Kouzlo indického koření v jednoduchém vegetariánském jídle.
Když jsem recept četla poprvé, zdálo se mi, že to nemůže chutnat dobře, je tam toho koření příliš. Teď si to už nemyslím :) Miluji, jak krásně voní celá kuchyň, když vařím indickou večeři.
Podává se s rýží (basmati nebo jasmínová) nebo indickou chlebovou plackou čapati.

Pro 2-3 osoby

mražený listový špenát 400 g
1 dl vody
2 polévkové lžíce oleje
2 středně velké cibule rozmixované
4 stroužky česneku
kousek strouhaného zázvoru (asi 2 cm)
2 velké rajčata bez slupky nakrájené na drobno (rozmixované)
koření garam masala: 2 kávové lžíce
mletý kmín: 1 čajová lžíce
mletý koriandr: 2 čajové lžíce
mletá kurkuma: 1/4 čajové lžíce
sůl a chilli dle chuti
2 polévkové lžíce smetany s 30 % tuku nebo kokosového krému

Vše připravíme, ať se nám pak pracuje pohodlně. Koření doporučuji koupit v indickém/arabském obchůdku. Jednak je chuť koření úplně jiná, a na druhé straně v supermarketu nekoupíte všechno, pokud ano, nemusí to být ani kvalitní a malé specializované obchody jsou mimochodem i mnohem levnější. Obzvlášť bych upozornila na kmín, nepoužijte klasický kmín, ten nemá s indickým kmínem nic společného. V Brně doporučuji navštívit prodejnu na adrese Cejl 52, tam mají úžasný výběr koření.

Rozmrazíme špenát, v mikrovlnce nebo přes noc v ledničce. V hrnci s trochou vody vaříme pod poklicí špenát asi 5 minut. Vodu neodlíváme, pomocí tyčového mixéru rozmixujeme špenát s vodou. V pánvičce s vysokým okrajem ohřejeme olej a přidáme rozmixovanou cibuli, pod poklicí dusíme 2 minuty na mírném ohni, občas zamícháme. Přidáme strouhaný zázvor a strouhaný česnek* Dusíme spolu cca 4 minuty, občas zamícháme. Přidáme rajčata, zakryjeme a dusíme dalších deset minut, dáváme pozor, ať se cibulovo-rajčatová pasta nepřipálí. Přidáme rozmixovaný špenát, důkladně zamícháme. Následuje koření: kurkuma, mletý koriandr, mletý kmín, garam masala, chilli a sůl. Za stálého míchání dusíme spolu 3 minuty, na konci přidáme smetanu nebo kokosový krém. Opatrně s chilli, koření garam masala může být taky pálivé.

Původní recept je z pořadu Show me the curry, na recepty dvou roztomilých kuchařek se oplatí podívat, jsou šikovné a vysvětlují každý recept do detailu s širokým úsměvem.


*Česnekovo-zázvorovou pastu lze připravit ve větším množství a skladovat v mrazáku v boxu na led. Je to pohodlnější.  

neděle 19. srpna 2012

Ovocná limonáda




Někdy by asi mohl dělat přednášku o tom, že jsme rozmlsaní a naše tělo nepotřebuje nic jiného, než čistou vodu. Je to pravda, ale občas nějaká ta limonáda, něco ochuceného tak osvěží, tak proč ne!

Vyrobte si limonádu doma a nabídněte třeba hostům, budou okouzleni. Stačí čistá voda, limetka, pomeranč, bylinky. Vymačkejte šťávu z jednoho pomeranče, přidejte pár kapek limetky, nakrájejte do velkého džbánu kroužky citronu, pomeranče nebo mandarinky, přidejte větvičku šalvěje nebo máty. Vypadá to krásně, přitom to není přeslazení tekutina, podáváte svěží drink s příchutí ovoce. Když jsem byli na grilovací soutěži, měl tento drink velký úspěch, ostatní týmy podávali čistou minerálku nebo vodu, tak se nám povedlo porotu trochu nadchnout. 

pátek 17. srpna 2012

Technology update No. 2



Měl mně někdo upozornit, že se do focení nemám pouštět, pokud tomu jednou člověk propadne, není cesty zpátky.

Snažím se, aby byly fotky k receptům pěkné, nerozmazané, zajímavé, ať dostanete chuť k vaření. Nikdy by mně nenapadlo, že bych věnovala focení tolik pozornosti, jak se snažím teď. Vždyť je to jen klik na mašince a je to. Hahaha...

Teď to ale vypadá tak, že si čtu články o tom, co používat, jak sestavit kompozici, jak se vyvarovat chybám, no prostě záhul pro moje mozkové buňky. Přísahám, to vaření je hra, no ale to focení... to je vážná věc.

Na to, abych se stala profesionálem, se rozhodně necítím. Proto si cíleně čtu články pouze týkající se focení jídla. To mně je skoro jedno, jaké budou fotky z dovolené. Naposledy jsem na dovolené ani nefotila, když tam není jídlo před objektivem, ani múza mně neklepne.

Nejpřínosnější zatím byly články jsem zatím četla na foodblogu Bakarella a Matt Wright. Říkám si, když mají stránky tak krásné, snad se v tom i vyznají a každá rada se může hodit. Nepotřebuji kouzlo, chci výsledek, ať mi prosím někdo řekne, co a jak mám dělat. Děkuji teda za doporučení objektivu. Oba doporučují pevnou ohniskovou vzdálenost (terminus technicus, oh!) na 50 mm a oba pracují s Canonem, dokonce ani nepoužívají profesionální dělo, tak si říkám že na ně dám.

Bakerella doporučuje Canon EF 50 f/1.8, Matt je na tom líp a má Canon EF 50 f/1.4

Bohužel se tyto liší v ceně o dost na to, abych zvolila mírnější variantu.

Tak jsem se sebrala do obchodu a koupila objektiv. Já celá natěšená, jak jsem šikovná, se pustila do focení. Nevím proč používám manuál, když se v tom až tak moc nevyznám, u mně manuál vypadá tak, že střelím dvacet fotek stejné kompozice a pak je porovnávám. Někde jsem četla, že tak se člověk naučí na vlastní kůži, jaké je ideální nastavení a co znamenají jednotlivé čísla. Když to někdo říká...

V manuálu fotil OK, Bakerella psala, že jí ten objektiv dodává "thing that I call magic". Nevím, kouzlo jsem nezažila, ale je to rozhodně hezčí. Pak jsem si řekla, co se tady budu hrát na hrdinu, nastavíme automat a ať se Canon předvede. Začalo to hrkat. Objektiv se třese, žádná fotka. Hm. Vyměním objektiv na sériový, vše ok. Nasadím opět "the magic one", v manuálu funguje, v automatickém režimu "shake it baby", bez fotky.
Co mám dělat? Vrátit... 

čtvrtek 16. srpna 2012

Květák se sýrem

květák se sýrem bez lepku příloha


Na obrázku vidíte omyl. Lépe řečeno nedokončené jídlo. Chtěla jsem dělat květákové karbanátky. Základ pro karbanátky se ale povedl tak dobře, že bylo odsouhlaseno nepokračovat a prosím teď pozor cituji: "je to výborné i bez masa".
No prosím, zázraky se dějí :)
Tak vzniklo jednoduché a rychlé jídlo bez masa (!). Příště ale budu pokračovat a karbanátky dokončím.

Na 2-3 porce:
1 květák nakrájený na růžičky (800 g)
100 g nivy
100 g uzeného ementálu
2 vejce
olivový olej
sůl

Květák nastrouháme, já použila mixér, to je nejrychlejší a nejčistší. Podusíme na olivovém oleji, trochu osolíme. Po cca 5-10 minutách bude květák měkký, není potřeba rozvařit. Rozšleháme vejce a přimícháme strouhané sýry, květák zalijeme sýrovým vajíčkem. Pod poklicí dusíme dalších asi 5 minut, dokud se vajíčko uvaří a sýr roztaje. Hotovo. Vhodná i jako příloha, chutná skvěle i jako hlavní jídlo. Příště bych určitě přidala  čerstvou nadrobno nasekanou petržel nebo jiné bylinky dle chuti.

Lemon cupcakes - citronové muffiny s pěnou

citronové bezlepkové muffiny



Toužím po něčem sladkém. Chce to něco svěží, voňavé, sladké, chutné, krémové.

Ráda si prohlížím stránky kuchařů a hlavně miluji cukrářské výtvory. Takové ty úchvatné překrásné dobroty mně vždy dostanou. Zrovna ujíždím na stránkách Bakerelly a tečou mi slinky.

Musím něco taky vyrobit! Samozřejmě se musí recepty upravovat a vymyslet, ale vařit bezlepkově neznamená žádnou tragedii, chce to jen trochu kreativity.

Dejme tomu styl a šmrnc! Cupcakes jsou malé roztomilé zdobené dortíky, zdají se být dobrou volbou. Krásné, šťavnaté, krémové.

Na 12 kusů:
200 g na jemno namletých loupaných mandlí
100 g měkkého másla
3 žloutky
100 g medu
vanilka
nastrouhanou kůru jednoho citrónu
šťáva z půlky citrónu
jedlá soda
špetka soli

Na krém:
Kokosový krém (pouze hustý vrchní krém, vodu ze spodku plechovky nepotřebujeme)
med
citronovou šťávu
vanilku

Máslo rozšleháme nejprve samostatně, pak přidáme mokré ingredience (med, žloutky, vanilku, citronovou šťávu i kůru). Do voňavého základu přimícháme mleté mandle se sodou a solí. Rozdělíme do muffinových forem a pečeme na 170 stupních cca 20-30 minut, kontrolujeme vpichem párátkem. Dortíky budou šťavnaté, voňavé, uvnitř se malinko drobí.

Kokosový krém dochutíme medem, vanilkou, citrónem. Krém je nejprve tekutý, pokud bychom podávali ihned, bude to omáčka, kterou dortíky při servírování zalijeme. Já jsem nechala krém přes noc tuhnout v ledničce, pak se dá krásně naservírovat na vrch dortíků. 


středa 15. srpna 2012

Julia Child

Google je skvělá věc, dnes upozorňuje a 100. výročí narození senzační kuchařky Julii Child :)

Julia Child 100. výročí narozenin

Znáte film inspirovaný jejím životem? Je to skvělá komedie o tom, jak se stala Julia Child úspěšnou a jak inspirovala o několik desítek lep později mladou neúspěšnou asistentku. 



Film Julia and Julia byl vtipný, moc jsem si ho užila, až na jednu věc: objevují se tam různé dobroty, bez jídla není ono se koukat a trpět. Doporučuji tedy připravit se na film klidně s tříchodovým meníčkem.

Jako předkrm něco lehkého, třeba grilované plátky lilku s parmazánem a šunkou, hlavní chod bych zvolila šťavnaté maso s hráškem na másle, a jako dezert zmrzlinu nebo suflé (raději obojí).

úterý 14. srpna 2012

Okurky

okurky zavařované kopr chilli



První pokus v zavařování okurek dopadl dobře. Zkusila jsem několik variací. Křupavé, drobné nakladačky jsou opět ze zahrady.

Na 14 menších sklenic (cca 0,4 l)  jsem potřebovala:
cca 3-4 kg okurek
2 várky základní polevy (viz níže)
kopr
bobkový lis
chilli
nové koření


Základní poleva (jedna várka):
1 l vody
150 g medu
2 velké polévkové lžíce soli
300 ml octu
Stačí jen ohřát, ať sůl a med roztaje.

Sterilizace je popsaná tady. Okurky jsem umyla a drhla čistou (novou) houbičkou na nádobí. Naskládala jsem je do sklenic, přidala chilli, kopr, bobkový list nové koření dle chuti. Připravila jsem různé verze, kopr a bobkový list jsem přidala všude, chilli papričky a nové koření jen do některých skleniček. Dolila jsem základní polevou a pevně utáhla (nechala utáhnout) víčka. Na spodek kastrolu jsem ustlala z novin, naskládala skleničky a zalila vodou. Vařila jsem na mírném ohni, vařila jsem 30 minut od varu. Naskládala jsem je do staré peřiny, ať vychladnou pomalu.

pondělí 13. srpna 2012

Plněné lilky

plněné lilky se sýrem šunkou bez lepku


Plněné lilky jsem plánovala jako předkrm, pak se ale ukázalo, že zasytí až dost. Sýr a domácí šunka udělají svoje...
Pro dvě osoby jako hutnější předkrm:
1 menší lilek (250 g)
1 cibule
100 g domácí šunky (jakékoliv kvalitní šunky nebo slaniny, můžete ale celkem vynechat)
2 stroužky česneku
50 g sýr grand moravia
50 g sýr chedar
olivový olej
sůl
chilli

Pomocí ostrého nože rozkrojíme a vydlabeme lilek. Natřeme uvnitř olivovým olejem a solí, pečeme cca 20 minut v troubě na 200 stupňů.
Mezitím připravíme nádivku. Na olivovém oleji osmažíme šunku, cibuli, přidáme česnek a na kostičky nakrájený zbytek lilku, solíme dle potřeby a dochutíme chilli. Restujeme cca 5-10 minut, lilek potřebuji pěkně osmahnout. Nakonec přidáme strouhaný sýr a naplníme touto směsí lilkové vaničky. Dopékáme v troubě cca 10 minut.

Poznámka: Čím menší lilky, tím víc se hodí jako předkrm a menší plněné lilky vypadají i lépe.
Poznámka: Experimentujte se sýry, příště zkusím gorgonzolu nebo nějaký uzený sýr.

sobota 11. srpna 2012

Zavařování pro začátečníky


Z nějakého důvodu se zavařování vytratilo z běžné kuchyňské praxe hospodyň, hlavně těch mladších. Docela to chápu. Na první pohled se to zdá zbytečné, všechno lze koupit. Ovoce se každým rokem zdražuje, jeho kvalita je rozčarující, obsah přirozeného cukru ubývá. Pokud tedy někdo nepěstuje doma, nebo nemá čas/energii na shánění kvalitních plodů, tak se nedivím, že se do toho na první pohled chce čím dál méně ženám. Je proto jednodušší koupit skleničku marmelády, když na ni máme chuť.

Zas na druhé straně, není to tak složité, jak se na první pohled zdá a domácí zavařené dobroty mají své výhody. Bez toho, abychom se moc zaměřily na široké a pestré spektrum zavařenin dostupných v supermarketech, lze obecně říci, že jsou ty domácí mnohem lepší. Neobsahují nepřiměřené množství cukru, zahušťovadla, neobsahují ovoce nevhodné kvality, nebo není ovoce nahrazeno něčím jiným, levnějším druhem třeba. Ani cenu bych nezanedbala, kvalitnější marmelády s vyšším obsahem ovoce nejsou nejlevnější.

Kdysi jsme zavařovali ve velkém. Bedna třešní, dvě bedny meruněk, tuny okurek, lečo, rajčatový protlak, atd, na zahradě toho bylo hodně, bylo samozřejmostí, že se v létě o víkendu od rána do večera zavařuje. Teď v tom vidím moře práce a přiznávám se, že se mi moc nechce začít, ale ten výsledek stojí za to. 

Vzhledem k tomu, že jsem snad 10 let (možná i více) nepomáhala v takovém tom zavařovacím procesu, jsem tak trochu mimo a nevím, kde bych začala. Tak jsem trochu pátrala, jak postupovat správně. 

1) Tak nejprve, sbírat během roku vhodné skleničky s víkem. To už dělám třetím rokem, už by bylo na čase něco i udělat.

2) Udělat si plán, co by se na zimu hodilo. Někdo marmeládu nejí vůbec, někomu nechutná kompot, raději si počká na sezonální ovoce. Osobně mám ráda marmeládu, okurky, čalamádu, lečo, rajčatové pyré, papriky v oleji, zelí s červenou řepou. Letos jsem objevila, že mi strašně chutná dýňová polévka, tak bych zkusila zavařit dýňové pyré. 
Na marmeládu budu potřebovat sezonální sladké, zralé ovoce. Může být i trochu pomačkané. Na kompoty bych potřebovala pevnější ovoce bez vad a otisků. Takže pátrám po ovoci.
Okurky mají právě sezonu, je nejvyšší čas se podívat na trh.
Čalamáda a zelí s červenou řepou může počkat.
Rajčatové pyré nemá cenu zavařovat, kvalitní protlak lze sehnat za celkem slušnou cenu. Možná kdybych měla vlastní rajčata, možná příští rok ze zahrady. 
Papriky v oleji budou aktuální, až bude zdravá kapie levnější.
Dýně ještě nezrají, taky si můžu počkat.


3) Takže mám úkol shánět ovoce a okurky. Nedělám si iluze, nemám chuť věnovat zavařování celý víkend. Kupuji tedy po několika kilech. To se ještě dá zvládnout celkem v pohodě. Bylo by dobré zjistit, kde můžete sehnat kvalitní ovoce/zeleninu za slušnou cenu. Zavařovat hrušky za 50 korun za kilo, které jsou odněkud z Itálie, nedejbože z Afriky, nemá smysl. Jsou drahé a sbírají se ještě nezralé, z toho se může vyrobit maximálně sladký kompot hruškového vzhledu. Takže si dejte práci sehnat kvalitní ovoce pěstované nablízku, které bylo sklizeno už zralé. 

4) Samotné zavařování může začít. Nejprve sterilizujeme. Babička to dělala jinak, každá hospodyně na to má jinou osvědčenou metodu. Tak jsem se podívala na internetu, co a proč doporučují a svolila jsem tento postu:
Sklenice i víčka umýt a opláchnout. Pak vložit do hrnce, nalít do hrnce do výšky 3 cm vodu a nechat vařit. Dokud dosáhne bod varu, nechat ve varu asi 5 minut. Takto se zničí bakterie. Víčka stačí pomořit do této horké vody. Četla jsem i o sterilizaci v mikrovlnce, někdo třeba ani nesterilizuje, mně se tento postup docela zamlouvá. 

4) Příprava ovoce/zeleniny. Takže omýt a připravit dle receptu.
Moje pokusy a úspěchy: 

Ještě plánuji:
Okurky
Čalamáda
Červená řepa
Papriky v oleji

Není to tak těžké, jak se zdálo na první pohled. Pracovat s menším množstvím nedá tak zabrat, jako s celou bednou. Mám z toho dobrý pocit. Nahradím tím drahé marmelády nacpané cukrem (v lepším případě), vyvaruji se konzervantům a mám jistotu, že jsem použila kvalitní suroviny. Chuť vlastních zavařenin je nezaměnitelná, za tu práci to stojí.

čtvrtek 9. srpna 2012

Čokoládové sušenky bez lepku

čokoládové sušenky bez lepku bez laktózy



Znovu sušenky. Hutné, čokoládové.

Na 1 plech (20 ks):
50 g namletých neloupaných mandlí
50 g namletých vlašských ořechů
100 g ovesné vločky (namleté)
50-100 g medu (dle chuti)
50 g kakaa
vanilkové aroma
1 bílek
jedlá soda

Všechny ingredience smícháme. Mokrou rukou formujeme kuličky, které rozplácneme na plechu s pečícím papírem. Doporučuji je nechat tlustší, jsou kap měkčí a nevysuší se. Pečeme na 150 stupních cca 20-30 minut.

Poprvé jsem tyto sušenky zkusila bez bílku a se 150 g medu. Trochu jsem je přesušila a byly proto hodně tvrdé a až příliš sladké. Teď se ale povedly :) Příště je opět napeču bez vajec.


středa 8. srpna 2012

Rýže nebo květák?

květák příloha bez lepku




Moje oblíbená příloha (současně). Dietní, lehká, hotová během 10 minut. A ani chlapy nepohrdají, že mají na talíři "jenom" zeleninu. 

Na 2-3 porce:
1 menší květák
100-150 ml domácí kysané smetany (nebo jiné)
2 stroužky česneků
máslo
sůl

Nejprve omyjeme květák, rozdělíme na růžičky a hodíme do mixéru, nasekáme nadrobno. Na másle osmažíme česnek, přidáme nastrouhaný květák, osolíme a za občasného míchání podusíme pod poklicí, stačí cca 5-7 minut. Na konci přimícháme smetanu. Podáváme jako přílohu, hodí se výborně ke kuřeti na paprice.  Smetanu můžete nahradit i kokosovým krémem.


úterý 7. srpna 2012

Jehněčí ragú a cuketové "těstoviny"



Rychlá večeře. Jednoduché ale působivé.

Na 2 porce:
200-300 g jehněčího (mleté maso, zbylo z dřívějšího porcování stehna nebo plece, nemůžu si vzpomenout)
1 cibule
koření sedmi druhů
200 ml rajčatového pyré
olivový olej
sůl

Příloha: 
1 velká cuketa
2 stroužky česneku
olivový olej
sůl

Nejprve připravíme ragú. Cibuli rozmixuje. Je to jednodušší, než nakrájet na jemno. Podusíme na olivovém oleji a přidáme mleté maso. Osolíme, přidáme koření a rajčatové pyré, dusíme spolu pod poklicí. Hotovo. 

Cuketo nastrouháme, pokud to jde, na co nejdelší nudle (podél cukety). Na olivovém oleji osmažíme, dochucujeme česnekem a solí. Dáváme pozor, ať se cuketa nerozvaří na kaší, stačí několik minut na mírně rozpálené pánvičce.

neděle 5. srpna 2012

Meruňkové voňavé pusinky

meruňkové sušenky bez lepku bez laktózy Paleo



Po zavařování meruňkové marmelády mi zůstala půlka skleničky, tak jsem si říkala, že jí použiji do něčeho sladkého. Buchtu se mně péct nechtělo a poslední dobou mám chuť na snídani na nějaké sušenky. Tak jsem se podívala do skřínky, co máme doma a zda se z toho dá něco vytvořit. Našla jsem ještě zbytky kokosového tuku a zapomenuté obrovské sladké datle kupované v arabském obchůdku. A vznikly šťavnaté sušenky, pusinky :)

Na jeden plech (20 kusů):
150 g namletých neloupaných mandlí
50 g namletých vlašských oříšků
4 velké šťavnaté sušené datle (cca 100 g)
2 polévkové lžíce kokosového tuku
2-3 velké lžíce meruňkové marmelády

Datle a kokosový tuk rozmixujeme spolu. Vznikne krásná voňavá hmota, kterou zapracujeme s marmeládou a namletými mandlemi a ořechy. Dostaneme pastu, klidně ochutnejte, zda tam ještě něco nechybí. Roku formujeme kuličky, které rozplácneme na plechu s pečícím papírem. Pečeme zhruba 20-30 minut na 150 stupních. Vlastně ani nepečeme, ale sušíme, abychom dostali hutné, šťavnaté pusinky. Jsou zdravé, chutné, přírodní. Příprava je jednoduchá a rychlá, a chutnají úžasně. 



Vanilka


vanilka bez lepku

Vanilkové aroma si můžete jednoduše připravit i doma, nemusíte kupovat drahé a podivné vanilkové extrakty nebo cukry. Do menší lahvičky asi 2-3 dl vložte 2 rozříznuté vanilkové lusky a zalijte alkoholem. Můžete použít vodku, rum, brandy. Nechte odstát několik týdnů a pak můžete po každém použití dolít alkoholem. Alkohol se při pečení vytratí, v nepečených dobrotách mně osobně nevadí, nepoužijete přece celého panáka, pouze několik kapek. 

sobota 4. srpna 2012

Bezlepková maková buchta s třešněmi

bezlepková buchta bez lepku bez laktózy


Krásná už od pohledu. Další rychlovka s jistým úspěchem.

Na malou hranatou formu budeme potřebovat:

100 g mletého máku
100 g mletých neloupaných mandlí
1 celé vejce
100 g medu
100 g kokosového krému
jedlou sodu
vanilkové aroma
třešně (jiné ovoce) dle chuti.


Všechno smícháme, abychom dostali husté krémové těsto. Nalijeme do formy s pečícím papírem a ozdobíme ovocem. Pečeme cca 20-30 minut v troubě na 170 stupních, zkoušíme vpichem párátka. 

bez lepku buchta mák bez laptózy



pátek 3. srpna 2012

Ratatouille

bezlepkové ratatouille bez laktózy





Francouzské lečo je lehká nedělní snídaně nebo zajímavá příloha nejen v létě. Příprava je jednoduchá a rychlé, osobně mi v této podobě chutná lilek nejvíce.

Na 2 porce (jako samostatné jídlo):
600 g lilku
2 cibule
4 stroužky česneku
2 rajčata
olivový olej
chilli
sůl
čerstvá bazalka

Cibuli nakrájíme nadrobno a orestujeme na pánvi na olivovém oleji. Přidáme drcený nebo najemno nakrájený česnek, nakrájená rajčata a trochu chilli dle chuti. Osolíme a nakrájíme lilek na menší kostky, restujeme na mírném ohni. Přidáme lilek a na mírném ohni dusíme-pečeme pod poklicí, občas promícháme. Lilek by  měl být do cca 5 minut upečený do zlata. Nakonec dochutíme čerstvou bazalkou a ihned podáváme. 

Zajímavý kontrast je servírování s mozarellou nebo kysanou smetanou. Toto je snad nejjednodušší varianta,  v jiných receptech se přidává paprika, někdy i cuketa, stojí zato vyzkoušet. 

čtvrtek 2. srpna 2012

Tvarohový krém s rybízem





Letní rychlovka. Dezert, který neodmítnete ani po vydatném obědu. Použila jsem sukralózu, která je čtyřikrát sladší jak cukr, ale moc mně nepřesvědčila. Chyběla tam chuť medu. Příště lépe.

Na 4-5 porcí:
(nebo dohromady 400 g domácího jogurtu, který necháme odkapat jen chvilku)
10 g sukralózy (můžete sladit dle vlastní představy třeba i medem)
20 g holandského kakaového prášku
100-200 g rybízu

Tvaroh a jogurt smícháme s medem a přidáme taky vanilkové aroma. Polovinu vanilkového krému rozdělíme do kelímků, posypeme rybízem. Do druhé poloviny krému přidáme kakao, dle potřeby ještě osladíme a rozdělíme do kelímků s vanilkovým krémem. Zdobíme rybízem.