Stránky

sobota 30. června 2012

Květáková polévka


květáková krémová polévka bez lepku





Zeleninové polévky nejsou nudné a nejsou ani bez chuti. Použijte hodně zeleniny, bylinky a vývar. Zahušťujte vždy rozmixovanou zeleninou, je zbytečné používat mouku nebo škrob.

Na 2 poctivé porce:
1 velká kedlubna
půlka menšího květáku
čerstvá petržel
sůl
vývar (mražené kostky)
100 ml kokosového mléka

Kedlubnu oloupeme, nakrájíme na kostky a vaříme ve vývaru, dokud trochu nezměkne, ale aby se nerozvařil. Přidáme petržel a rozmixujeme. Pak přidáme květák a vaříme, dokud květák nezměkne. Přidáme kokosové mléko a osolíme dle potřeby.


Poznámka: Vývar mám většinou rozporcovaný v mrazáku. Slepičí polévku vařím ve velkém a pokud dojde maso a zelenina, vývar povařím, nechám odvařit hodně vody a hustý koncentrát nechám vychladnout. Naliju do sáčků na led a schovám do mrazáku. Nezabere moc místa a je to mnohem chutnější, než vývar z kostek. Neměla bych nic proti bujónu, některé jsou docela chutné, ale moc jich nespotřebuji a bohužel se do nich rádi nastěhují moly. Pokud je v mrazáku víc místa, vývar nekoncentruju, jednoduše naliju do silnějších sáčků a mrazím v půllitrových dávkách.

čtvrtek 28. června 2012

Bezlepkové čokoládové muffiny


bezlepkové čokoládové muffiny bez laktózy Paloe


Převažuje v nich chuť opravdové čokolády, těsto je přitom vláčné a vlašské ořechy příjemně ladí s hořkostí.

Na 12 velkých muffinů:
200 g neloupaných namletých mandlí
hrstku vlašských ořechů
3 velké lžíce holandského kakaa
4 velké lžíce medu
špetku jedlé sody
2 vajíčka
vanilkové aroma
špetku soli
100 ml kokosového mléka/krému
ozdoba: 12 sušených švestek

Všechny ingredience smícháme a vlijeme do formiček. Do každé formičky s těstem strčíme sušenou švestku. Medu můžeme přidat i víc, záleží na chuti. Pečeme v troubě, dokud testovací špejle není suchá.
Hodí se ke kávě jako pořádná čokoládová dobrota.


Čokoládový tvarohový krém

čokoládový domácí tvarohový krém bez lepku



Zdravé ale hutné mlsání, hotové během minuty.

100 g domácího tvarohového krému (odkapaného jogurtu)
1 lžíce medu
1 lžíce holandského kakaa
vanilkové aroma

Vše smícháme a mlsáme s úsměvem.


středa 27. června 2012

Domácí tvarohový krém

domácí tvarohový krém





Trochu matoucí název, ale nejlepší, co mně napadá. Jedná se o odkapaný jogurt. Příprava je jednoduchá, postupujeme stejně, jako u domácího smetanového krému, jogurt necháme odkapat přes sýrařské plátno několik hodin. Je to výborná základní surovina, chutí se blíží tvarohu. 

úterý 26. června 2012

Květák s hlívou

květák s hlívou bez lepku bez laktózy Paleo



Pro někoho příloha, pro někoho samotné jídlo, vyberte si. Květák se většinou připravuje smažený, a pokud se Vám nechce připravovat trojobal, stojí v ledničce. Květák je sám o sobě chutný, stáčí přidat několik drobností a možná to bude vaše nová oblíbená příloha místo rýže. Taky bych se nebála překvapit hosty něčím originálním a přitom nenáročným na přípravu.

2-4 porce:
1 květák (čerstvý, bílý)
200 g hlívy
3 stroužky česneku
olivový olej
100 ml kokosového mléka/krému
100 ml rajčatového pyré
sůl
chilli
čerstvý rozmarýn

Květák omyjeme a nasekáme na drobné kousky, jak to jen jde. Na opravdu drobné, malinkaté kousky, cca a 3 - 5 mm, tak se kousky podusí rychle a všude krásně nasáknou omáčkou. V pánvičce s vysokým okrajem na oleji osmažíme česnek, přidáme hlívu, minutku-dvě dusíme spolu. Přidáme květák a všechny další ingredience, promícháme a dusíme pod poklicí na mírném ohni 5 minut. Nebojte se kombinace chutí a překvapit rodinku pestrou přílohou. 

pondělí 25. června 2012

Celé kuře na másle s rajčaty a bylinkami

celé kuře na másle s rajčaty a rozmarýnem bez lepku Paleo


Překvapení líné hospodyňky.
Když se Vám nechce porcovat kuře, strčte ho celé do trouby. Vypadá krásně a pokud vnitřek naplníte, celé maso provoní náplní, prsa budou šťavnatá a měkká.

Pro 4 osoby:
1 celé kuře
100 g másla
bylinky (rozmarýn, šalvěj, dle chuti jakékoliv jiné...)
sůl
3 rajčata
6 stroužků česneku

Kuře omyjeme, očistíme, utřeme do sucha. Osolíme vnitřek i vnějšek. Oloupeme česnek a nakrájíme na menší kousky/plátky. Rajčata taky nakrájíme. Do zapékací mísy usteleme kuřátku na rajčatech, česneku, másle a bylinkách. Do bříška kuřete taky vložíme bylinky, máslo, česnek. Kuře vložíme do mísy, navrch přidáme ještě česnek a bylinky. Zakryjeme a pečeme/dusíme v troubě zhruba hodinku, hodinku a půl. Občas poléváme máslovou šťávou. Pokud je již kuře měkké, odlijeme šťávu a pečeme na vyšším stupni dozlata, občas potřeme máslovou šťávou. Krásně voní, vypadá elegantně a je jednoduché na přípravu. 

sobota 23. června 2012

Strouhaná kedlubna

strouhaná kedlubna s koprem paleo bez lepku bez laktózy


Jednoduchá příloha, které se hodí hlavně k drůbežímu a rybám.

Na 2 porce:

1 velká kedlubna
máslo
2 stroužky česneku
2-3 polévkové lžíce rajčatového pyré
2-3 polévkové lžíce kokosového krému
kopr
sůl

Nejprve oloupeme a nastrouháme kedlubnu. Na másle osmažíme česnek, pak ve voňavém máslu podusíme kedlubnu. Přidáme sůl, pyré, kokosový krém a kopr. Na mírném ohni dusíme bez pokličky do požadované konzistence.

čtvrtek 21. června 2012

Malinová zmrzlina

malinová zmrzlina bez lepku bez laktózy paleo


200 g mražených malin
100 ml kokosového krému
med dle chuti

Lahodná, krémová, ovocná, osvěžující zmrzlina, která je hotová během chvilky. Stačí vše rozmixovat a podávat. Med můžete i vynechat, záleží na tom, jak moc si sladíte život :)


čtvrtek 14. června 2012

Pstruh na bylinkách se žampiony

pstruh na bylinkách na másle se žampiony bez lepku Paleo




Rozhodně stojí za to, abyste se vydali za čerstvým pstruhem do rybárny, na trh, popřípadě do větších hypermarketů. Vyhledám živé ryby kvůli garantované čerstvosti a nezaměnitelné chuti oproti mraženým rybám.

Na 4 porce:
4 vykuchané pstruhy
čerstvé bylinky - petržel, kopr, tymián, šalvěj, rozmarýn, máta
1kg žampiónů
olej na smažení žampionů
mandlové lupínky
sůl, pepř, vegeta (nejlepší od českého výrobce bez přidaných konzervantů)
máslo
olivový olej

Rozpalte troubu na 190C. Očištěnou a vykuchanou rybu nařežeme na obou stranách, osolíme a opepříme. Břišní dutinu naplníme čerstvými bylinkami a máslem. Můžete použít pouze jeden druh, třeba petržel, ale s kombinací více druhů čerstvých bylinek dostaneme zajímavější chutě. Zrovna používám bylinky z květináčů na parapetu, nechte se taky inspirovat zahrádkou nebo na trhu. Do řezů ryby vložíme kousky másla a vložíme do trouby v pekáči na 25 minut. 


Ze žampionů připravíme extravagantní přílohu. Žampiony očistíme a hodíme do horké lázně z oleje. Nesnažte se do kastrolu nacpat co nejvíce, nejlepší je, když jsou ponořené úplně. Pečeme dozlatova. Kostičku másla ochutíme vegetou a smícháme s hotovými žampióny. Mezitím na olivovém oleji osmažíme lístky šalvěje. Po několika minutách bude chřupavá, ihned vybereme z oleje. V stejném oleji osmažíme do zlata mandlové lupínky. Hotovou rybu posypeme mandlemi a šalvějí a podáváme se žampiony.

úterý 12. června 2012

Dýňová krémová polévka

dýňová krémová polévka bez lepku bez laktózy paleo


Dýňová polévka je zdravá, přináší fascinující a lahodnou chuť. Osvěží před hlavním jídlem.

Na 4 porce:
1 menší dýně
1 středně velká cibule
2 stroužky česneku
3 cm čerstvého zázvoru
1/2 l slepičího vývaru
máslo
med
sůl, pepř, muškátový oříšek, skořice, tymián
mandlové lupínky

Dýňe oloupeme a nakrájíme na kostky. Pokud máte rádi výraznější chuť, nakrájejte na řezy a neslupujte, položte na pekáč a pečte v troubě 40-50 minut na 190 stupních. Pro jemnější chuť použijte čerstvou neupravenou dýni.
Do kastrolu přidejte máslo, vsypte nasekanou cibuli, utřený česnek a zázvor, čerstvý tymián a osmažte na mírném ohni. Přidejte dýňové kostky, trochu poduste a přilijte vývar. Přiveďte do varu a povařte asi 20 minut. Předem upečené dýňové kostky vařte jen 10 minut. Polévku promixujte tyčovým mixérem. Osolte, opepřete dle chuti, vsypte špetku muškátového oříšku a skořice a vařte dalších 5 min. Pokud jste dýni nepředpekli, můžete přidat lžíci medu, pečením totiž stane sladší.
Na závěr na olivovém oleji nebo na másle osmažíme mandlové lupínky a osolíme. Lupínky jsou krásnou ozdobou a výborným doplňkem polévky.

neděle 10. června 2012

Čokoládový krémový nepečený dort


čokoládový nepečený dort bez lepku bez laktózy raw paleo




Nepečené dobroty jsou úžasné. Příprava krémového čokoládového štěstí trvala 10 minut, přitom je tak lahodný a vynikající, že bych se ho nestyděla podávat na oslavě. Pokud chcete být hvězdou večera s naprosto čokoládovým dezertem, ale nemáte moc času a už vůbec se vám nechce hlídat troubu, je nepečená dobrota dokonalým řešením.

Na menší dortovou formu:

Těsto:
150 g loupaných namletých mandlí
100 g sladkých šťavnatých sušených datlí bez pecek
1 velkou polévkovou lžíci kokosového ruku

Krém:
400 ml kokosového krému v plechovce
100 g sladkých šťavnatých sušených datlí bez pecek
2 velké lžíce medu
2 velké lžíce holandského kakaa
vanilkové aroma

Ingredience na těsto hodíme do mixéru a během několika vteřin máme hotovou hmotu, kterou natvarujeme na spodek dortové formy. Doporučuji formu opatřit potravinářskou fólií, aby se do ní dort nepřilepil. Pak do mixéru vložíme všechny suroviny na krém a utřeme hustý čokoládový krém. Kokosový krém, který jsem koupila, byl hustý až tuhý, s malým obsahem vody, voda z kokosu zůstala na spodku plechovky a krém se oddělil na vrchu, vodu jsem do krému nedávala. Skladujeme v ledničce.

Výhodou tohoto dezertu je nejen to, že je nenáročný na přípravu, ale i příjemné zjištění, že je bez lepku, bez laktózy, bez cukru, bez vajec, z přírodních surovin, tím pádem můžete překvapit i hosty s potravinovou nesnášenlivostí s pořádným čokoládovým dortem.  


sobota 9. června 2012

Francouzská kedlubna

kedlubna se sýrem francouzská kedlubna bez lepku Paleo




Většina receptů se tvoří obsahem ledničky. Potřebovala jsem jí trochu vyprázdnit, tak jsem použila, co jen šlo. Francouzské brambory se u nás kdysi dělávaly snad každý týden. Pokud vyměníte brambory za kedlubnu, jídlo bude lehčí a dietnější. 

Na menší zapékací mísu na 4 porce:
2 velké kedlubny (3 menší)
6 vajec natvrdo
100 g anglické slaniny nebo šunky
1 dl jogurtu
2 vajíčka
100 g ementálu nebo jiného sýru
sůl
olej nebo máslo

Kedlubnu oloupeme, nakrájíme na plátky tloušťky zhruba 3 mm. V osolené vodě povaříme, až trochu změkne, scedíme. Menší zapékací mísu vytřeme máslem, navrstvíme třetinu kedlubny, polovinu nakrájených vajec a polovinu nakrájené anglické slaniny. 2 vajíčka našleháme s jogurtem, trochu osolíme. Půlku rozlijeme na první vrstvu. Poskládáme druhou vrstvu stejně jat tu první. Zakryjeme kedlubnou, posypeme sýrem a pečeme v předehřáté troubě zhruba 20 minut.   

pátek 8. června 2012

Žampionová krémová polévka

žampionová krémová polévka paleo bez lepku bez laktózy




Krémové polévky jsou výborné. Základ je vždy stejný: vývar, hodně zeleniny, jednoduché dochucení.

Na 4 porce:
1/2 l vývaru
1/2 kg žampionů
50 g másla
estragon

Na másle podusíme očištěné a nakrájené žampiony. 50 gramů není moc, pokud si zrovna nehlídáte křivky, přidejte klidně ještě padesát, v másle krásně vynikne aroma žampionů. Zalijeme vývarem. Většinou mám na mrazáku naporcovaný vývar, co zůstane z nedělního oběda, pak je život mnohem jednodušší a nemusíte experimentovat s polévkovými kostkami. Vzhledem k tomu, že je vývar sám o sobě slaný, je zbytečné solit nebo přidávat jakékoliv koření, do polévky přidávám už jen špetku estragonu. Přivedeme do varu a chvilku povaříme. Polévku pak rozmixujeme na hustý krém. Tyčovým mixérem to není ono, oplatí se velký mixér zapatlat, dosáhnete krásné krémové hebkosti. Podáváme opraženou slaninou. Doba přípravy trvá asi 15 minut, troufnu si říct, že je to rychlejší, než pytlíková polévka, navíc bych kupovaný hotový produkt chutí a čerstvostí ani neporovnávala. 



čtvrtek 7. června 2012

Pesto alla genovese

pesto alla genovese domácí




Zkuste domácí pesto a to z obchodu už kupovat zaručeně nebudete. Nejznámější variantou je Pesto alla Genovese.

Ingredience:

2 svazky čerstvé bazalky (bazalka ze dvou květináčů)
2-3 lžíce mletých kešu oříšku
6 stroužků česneku
7-8 lžící extra panenského olivového oleje
10 dkg nastrouhaného parmazánu
sůl a pepř
lžíce čerstvé petrželky

Pokud máte doma větší hmoždíř, nasypte do něho vše a vypracujte pesto. S mixérem je to rychlejší a bez námahy, i když méně romantické. Navíc se v hmoždíři vytvoří spojitější hmota a máte více kontrolu nad výrobou, bazalka se totiž nedoporučuje rozmixovat úplně. Pesto může obsahovat i trochu větší kousky bazalky, lépe si tak zachová aroma. Můžete i trochu experimentovat: namísto kešu lze používat piniové oříšky (to je dražší varianta) nebo vlašské ořechy. Parmazán lze taky nahradit, použijte sýr pecorino nebo sýr s modrou plísní (např. gorgonzolu). Důležité je, aby sýr a panenský olivový olej byl kvalitní. Hotové pesto skladujeme v sklenici, povrch se zalije olivovým olejem, ten konzervuje a zabraňuje úniku aroma.


Výsledek je neodolatelný:


úterý 5. června 2012

Nepečený jogurtový jahodový dort


nepečený jogurtový dort bez lepku


Osvěžující, letní, lehký dort a hotový během chvilky.
Na jednu menší dortovou formu potřebujeme:

Základní těsto:
150 g mletých loupaným mandlí
1 velkou polévkovou lžíci medu
1 velkou polévkovou lžíci kokosového tuku

Jogurtový krém:
1 litr domácího jogurtu
2 velké lžíce medu
pár kapek šťávy limetky
2 kávové lžíce želatiny
1,5 dl horké vody
vanilkové aroma

Jahodové želé:
250 g sladkých jahod
1 dl horké vody
1 kávovou lžíci želatiny
1 velkou polévkovou lžíci medu
vanilkové aroma

Těsto: vše smícháme a naneseme do dortové formy s potravinářskou fólií. 

Jogurtový krém: Jogurt scedíme pomocí plátna, stejně jako domácí smetanový krém, důkladně vymačkáme. Želatinu rozmícháme v horké vodě, přidáme odkapaný jogurt, med, limetku, vanilku. Pěkně rozetřeme do formy. Vložíme do ledničky minimálně na hodinku, ale klidně i přes noc.

Ovocné želé: půlku jahod nakrájíme na poloviny a rozložíme na vrch ztuhlého jogurtového krému na okraji. Ostatní jahody rozmixujeme. Z želatiny a horké vody připravíme želé, přidáme med, vanilku a jahodové pyré. Rozlijeme na povrchu dortu a vložíme do ledničky na několik hodin. 

pondělí 4. června 2012

Hořčice

domácí hořčice bez lepku bez laktózy bez konzervantů Paleo
Četli jste někdy, co obsahuje kelímek hořčice z obchodu? Domníváte se taky, že umělá barviva, stabilizátory a ostatní chemikálie Váš organizmus až tak moc nepotřebuje? Tak proč nezkusit domácí hořčici! Je to jednoduché. Připravte se na opravdovou, výraznou chuť.

Na menší skleničku potřebujeme:

30 g světlých hořčičných semínek (1 sáček)
3 dl olivového oleje
1 dl jablečného octu
6 stroužků česneku
sůl, pepř
3 polévkové lžíce medu
1 dl vody

Hořčičné semínka rozdrtíme v hmoždíři. Pokud máme doma mlýnek na mák, můžeme si ušetřit trochu práce. V mlýnku doporučujeme rozmělnit semínka dvakrát. Chceme totiž dosáhnout konzistence prášku. Následně všechny ingredience dáme do mixéru kromě vody. Směs rozmixujeme a na konci přidáme tolik vody, abychom dosáhli požadovanou hustotu. Hotová hořčice se může zdát pikantní, záleží na osobní chuti a taky na tom, jaké semínka se povedlo koupit. Jestli tuto chuť chcete zjemnit, můžete chvilku hotovou směs povařit, ale opatrně, ať se nevytratí veškeré aroma. Mlsní čtenáři můžou použít více medu. Experimentovat můžete dál, třeba dochucením estragonem, koprem.

sobota 2. června 2012

Vepřová panenka v slanině

vepřová panenka v slanině





Vepřová panenka je výtečné maso, hlavně když je prase z domácího chovu. Samostatné je možná trochu suché, ale medailonky můžeme rychle zabalit do slaniny.

Na 4 porce:
1 vepřové panenky
20 dkg nakrájené slaniny
2-3 cukety
parmazán
olivový olej
koření: sůl, pepř, paprika, chilli
čerstvá zelenina na salát

Maso omyjeme pod studenou vodou, utřeme papírovou utěrkou a nakrájíme na 4 cm tlusté medailonky. Osolíme a opepříme. Steak z panenky nepotřebuje žádné jiné koření, bylo by škoda zakrýt přirozenou chuť masa. Medailonky zabalíme do slaniny a pečeme na olivovém oleji 5-6 minut z každé strany. Kdo má rád maso nepropečené, třeba medium a rare steaky, peče 4 minuty dle vlastní chuti a tak uprostřed zůstane maso růžové.
Příloha: opět jsme zvolil něco rychlého a lehčího. Cuketu nakrájíme na plátky. Namícháme z koření grilovací směs (sůl, pepř, paprika, chilli) a zeleninu posypeme z obou stran. Ogrilujeme (použijeme elektrický gril nebo nepřilnavou pánev), pak poskládáme v jedné vrstvě na plech na pečící papír. Posypeme nastrouhaným parmazánem a pečeme v troubě 10 min na 200 stupňů, až dokud bude sýr na povrchu křupavý.
Jestli nám zbyla v nějaká syrová zelenina (okurky, paprika, cibule...), nakrájíme, přidáme sůl, pepř, pokapeme olivovým olejem a podáváme jako salátovou přílohu.

Tip pro příště: Slaninou zabalíme jenom okraje medailonek. Pokud si chceme pochutnat na královském pokrmu, mezi slaninu a panenku namažeme pyré z hub portobello (steakové houby). Pyré je na přípravu jednoduché: drobné kousky hub a šalotky osmažíme na másle.