Stránky

pondělí 25. března 2013

Poznámky low carb paleo - 7. týden

foto: pinterest




Prožívám právě pohodovou cestu ke zdraví a síle. Pořád si užívám svůj jídelníček a cítím se dobře. Dnes to sice není úplná pravda, mám angínu, ale mimo toho je mi moc fajn. Připadá mi přirozené a bezstarostné jíst hodně zeleniny, ovoce, maso, ořechy a v ničem se neomezuji. Ubývá mi břišní tuk a rýsuje se mi postava, trénink je v kombinaci se stravou mnohem účinnější. Dostávám hodně pozitivních poznámek, lhala bych, že si toho neužívám, hlavně když pro to vlastně nic moc nedělám, do ničeho se nenutím. Taky se mně ptají, co dělám, a když to načrtnu, tak se mně vždy zeptají:

Není to příliš těžké? Nechybí mi něco?

Neřeším to, tak to asi těžké nebude. Svůj jídelníček nesestavuji, jím, na co mám chuť a kolik jen můžu. V ničem se neomezuji. Nevím, co by bylo těžké na tom, že sním banán a mandle na snídani, místo toho, abych si dala chleba s máslem. Ani jedno není těžké, já jsem zvolila banán, protože mi moc chutná a po takové snídani se cítím moc dobře. Jestli je těžké jíst pečenou zeleninu na kachním sádle, jestli je těžké jíst domácí majonézu a domácí hořčici, která je božská... Já bych se taky mohla zeptat: Je těžké jíst rohlík na snídani? Je přece těžké zajít každý den nakoupit čerstvý rohlík, je těžké sehnat chutný a kvalitní rohlík, je těžké rodině pořád něco vymýšlet, když už jim zaběhnutá pomazánka nechutná. Určitě těžší, než nakoupit ovoce na celý týden, nakoupit zásoby mandlí a ořechů, které vydrží strašně dlouho a už jen kombinovat dle chuti. Jestli je těžké sehnat pořádného řezníka, kde se můžete zeptat, co jednotlivé výrobky obsahují? Jestli je těžké číst etikety a zjistit, že 95 % masných výrobků na trhu jsou ošizené, vylepšení moukou, sojovou hmotou, umělými ochucovadly? A není těžké zaplatit hodně peněz ze své výplaty výrobcům, který zákazníka obelhávají a snaží se na něm vydělat na úkor kvality? Není těžké si nalhávat, že je paštika, která vedla masa ani nestála a která játra viděla jen na obale, že je mňam? Není jednodušší si tu paštiku vyrobit doma během 30 minut i s mytím nádobí a navíc za pár korun?

Neberte to ve zlém, já nikoho nebudu shazovat. Chápu, máme zaběhnuté koleje, denní řád, myšlení, rutinu, jak nákupy a stravování řešíme. Opravdu nejde o to, aby se člověk ze dne na den změnil a všechny svoje činy začal hodnotit dle jiného měřítka. Jen jsem chtěla předvést, že je vše otázka pohledu. Pro mně je těžké sníst "klobásu" z tesca, protože jsem rozmazlená a zvyklá na domácí. Nedá se to prostě porovnat. Pro mně je jednodušší usmažit celerové hranolky a v rychlosti upatlat domácí majonézu, než si lámat hlavu, co v té kupované majonéze je. Ok, přiznávám, majonézu se mi nikdy nechce dělat, to poprosím přítele, no mám to prostě až příliš jednoduché :)

Nic mi nechybí. Občas mně napadne něco, že bych si dala dort, nechce se mi ale moc péct, nikdo to u nás nejí. Tak nic nepeču. Moc mi to asi nechybí, když jsem líná něco upéct... Když nakupuji, vidím různé potraviny, které teď nejím, přesto si na nic nevzpomenu, co bych postrádala. Nebudu se do ničeho nutit, slíbila jsem si, že pokud na něco dostanu chuť, tak si to dám. 
Měla jsem jednou indickou placku plněnou sýrem, zvládla jsem půlku, byla výborná. A dala jsem si z bráchou napůl tři obrovské zákusky v kavárně Kolbaba. To bylo vtipné, brácha se mně ptal, jestli si pamatuji, když jsme byli malí, tak jsme si chtěli v cukrárně vždy objednat vše, co nás napadne. Tak jsme si ten sen splnili, to bylo boží! :) Každopádně jsem to nebrala jako hřešení nebo pád. Na druhý den jsem se vrátila k oblíbené vajíčkové snídaně a ani by mně nenapadlo si nějaký zákusek objednat, děkuji, stačilo. Jo a chutnala jsem zmrzlinu Carte Dor, kterou jsem měla moc ráda, teď mi moc nechutnala. 

Proč to píšu? Sama jsem překvapená, jak mi můj nový životní styl vyhovuje. Není to rozhodnutí nebo nucení se do něčeho, moc mi to chutná a cítím se tak dobře. Občas ochutnám něco, co do paleo nepatří, nezabije mně to, to jsem si naprosto jistá. Pokud si tedy někdo myslí, že se mi klepou ruce, ať si můžu dát koblížek posypaný cukrem, moc se plete. A to píšu já, co jsem před několika lety snědla 300 gramovou Milku na jedno posezení. Taky vám radím, jezte, co vám chutná, co vám dělá dobře, je jedno, jestli se to má, nemá, mělo by se... Důležité je, ať se cítíte dobře, ať máte sílu a chuť do každodenního života. A rozhodně si nelámejte hlavu s tím, co můžete, nemůžete, musíte. Bere to hodně energie a naprosto zbytečně. Dobrý jídelníček poznáte tím, že se do něho nebudete muset nutit. Není možné žít ve stresu z toho, že vám nedejbože někdo nabídne kus čokolády s CUKREM. Taky jsem čokošku dostala a byla jsem moc ráda, hezky jsem se i rozdělila :) Jen proto, že se obecně stravuji jinak, nenechám si vytetovat na čelo seznam Můžu/Nemůžu, k ničemu by mi to nebylo. 

A výsledky:
Velkou změnou pro mně je, že jsem začala vytavovat i starší oblečení a konečně ho můžu nosit. Smutné je, že na mně něco začalo i vyset, tak budu muset šatník probrat. Nejde ani o to, že bych tolik zhubla, postava se mi ale viditelně tvaruje a mizí hlavně tuk z pasu (jéééé!).

Nemůžu se dočkat, ať už můžu venku běhat. Jsem pozitivně naladěná, čekám jaro a jsem plná energie (dnes ne, právě aktivně umírám). 



A hlavně čekám, až můžu ven na zahrádku, kdy už si můžu dát vlastní salát. Čekám, kdy se na trhu objeví opravdová zelenina a kdy už si konečně můžu vyjít v balerínách a jarním saku. 

úterý 19. března 2013

Ořechovo-jablková buchta

paleo


Musela jsem prostě vyzkoušet novou silikonovou formu na pečení. Uznejte, je nádherná! :)

Trochu se mi mění chutě, poslední dobou si vystačím s ovocem, nic dalšího sladkého nemusím. Proto moc nepeču, tato buchta vznikla jen proto, ať se můžu pochlubit srdíčkovou formou :)

Recept je jednoduchý:
100 g mletých vlašských ořechů
30 g kokosového tuku (popřípadě měkkého másla, oleje)
300 g jablek
1 menší banán 
2 vajíčka
slazení dle chuti (erythritol, med, cukr)
špetka soli
špetka jedlé sody
skořice

Jablka nastrouháme, použijeme struhadlo s většími oky. Vejce rozmixujeme s banánem a vše zamícháme. Sladíme dle chuti, stačí 50 g erythritolu nebo 2 lžíce medu nebo cukr dle chuti. Záleží i na kyselosti jablek, prostě si množství sladidla přizpůsobte dle vlastní chuti. Pečeme v troubě na 180 stupních cca 25 minut.   

Mimochodem, moc Vám děkuji za obrovskou návštěvnost, kterou jsem opravdu nečekala, 50 000 prokliků je pro mně obrovský úspěch, věřím, že se Vám blog bude líbit i v budoucnu.


paleo


úterý 12. března 2013

Brokolicové karbanátky

brokolicove


Poslední dobou mám obrovskou chuť na zeleninu v jakékoliv podobě. Karbanátky (lívance) jsou rychlé a luxusní, jak na snídani, tak na večeři, samotné i jako příloha. Já je prokládám domácí uzenou slaninou :)

Na 2 porce (10 karbanátků)
1 brokolice (cca 300 g)
2 vejce
100 g chedaru (jiný sýr dle chuti)
sůl
mleté mandle dle potřeby
tuk na smažení

Brokolici omyjeme, rozebereme na růžičky a vaříme v páře cca 5-10 minut. Můžete použít podložku do hrnce na paření, nebo jednoduše zalijte brokolice v kastrolu panákem vody a vařte pod pod poklicí, přebytečnou vodu pak odlijte. Nepřevařte, ať je zelenina svěží zelená. Změklou brokolici rozmixujte nebo rozmačkejte vidličkou. Pokud používáte mixér, může být brokolice i tvrdší, můžete vařit kratší dobu. Přidejte vejce, sůl, strouhaný sýr, důkladně zamíchejte. Pokud se vám zdá hmota příliš řídká, přidejte polévkovou lžíci mletých mandlí. Ideální je hustá kaše. Pomocí lžíce naberte těsto do pánve s rozpáleným tukem, vytvarujte karbanátky a upečte z obou stran. 


brokolicove

neděle 3. března 2013

Jak sestavit paleo jídelníček? II.


Pokud jste se již zorientovaly, dalším krokem je sestavení stravy. Tady se již trochu ztrácím. Opravdu si myslím, že bychom se měli naučit naslouchat svému tělu, pokud ale chcete přesná čísla, tady je máte:

15/20/65

Optimální poměr příjmu kalorií je tedy 15 % z bílkovin, 20 % sacharidů a 65 % formou tuku. 

Na první pohled zní 65 % tuku šíleně. Nenechte se odradit. Ořechy, kokosový tuk, tuk v mase to vyřeší. Dáte si několik muffinů z mandlí a hned je příjem tuku vyšší. Nemusíte pít horké sádlo, nemusíte řízky máchat v kokosovém tuku. Stačí obilnou mouky vyměnit za mleté ořechy. Výše uvedený procentuální poměr je průměrné doporučení pro delší období. Nemusíte se tedy hlídat den co den. 


První týden byl pro mně přechodem na paleo stravu. Pečlivě jsem si zapisovala jídelníček, počítala kalorie, bílkoviny, sacharidy, tuky. Byla jsem zběhlá v počítání, tak jsem v tom pokračovala, byla jsem prostě zvědavá. Kupodivu jsem se cca přesně trefila do poměru 15/20/65, můj týdenní průměr byl 17/22/61 :)

Moje strava vypadala asi takto

Snídaně:
ovoce (banán, jablko) + ořechy, mandle, kokosové lupínky
muffiny z mandlové mouky s erythritolem
smoothie
koktejl kokos-čokoláda (rozmixovat jeden banán, kakao s kokosovým mlékem)

Oběd:
zeleninový salát, pečená zelenina, smažená zelenina + maso např. pečené maso, perkelt (guláš), ryba, žebra (zbytek večeře)

Odpolední svačina:
1 ovoce (před sportem), ořechy

Večeře:
vajíčka, domácí uzeniny (slanina, klobása, šunka), zelenina, sýr (grand moravia), zbytek oběda, něco jiného z ledničky :)


Teď už nic nepočítám, hlídám si pouze ovoce. Mám denně jeden menší banán (20-25 g uhlohydrátů), jedno jablko (10-15 g uhlohydrátů) a občas ještě nějaké další ovoce (mandarinky, pomeranč, jahody, 10-15 g uhlohydrátů). Dohromady tedy cca 40-50 g uhlohydrátů beru z ovoce, dalších 20 je rezerva na zeleninu a ořechy. Denně se do 70 g v pohodě vlezu. Stanovila jsem si limit 70 g/den s ohledem na to, že bych chtěla dosáhnout úbytku tuku. Pro udržení váhy lze konzumovat i více.

Nelámu si tedy moc hlavu sestavením jídelníčku, nic nepočítám, jím kdy a co mi chutná. Mám dostatek energie a nemám pocit, že bych se do něčeho musela nutit.


Mám taky několik otázek:

Obecně se doporučuje 1-2 g bílkoviny na 1 kg hmotnosti těla na jeden den. Pokud nekonzumujeme toto doporučené množství bílkovin, tělo začne brát energii ze svalové hmoty. Uvidíme. Byla jsem na měření tuku a svalové hmoty, takto drastické dopady by další měření mělo ukázat.

Negativní vliv nedostatku sacharidů. Chci být objektivní. Chci se zaměřit na to, jaký vliv má na moje tělo strava na 70 g sacharidů denně.

Vyšší množství tuku není nebezpečné? Tuk beru z ořechů, z kokosového tuku a z tuku v domácích masových výrobků (slanina, paštika, šunka, klobásy). 

Jak budu zvládat lehké aktivity (běh), těžší funkční trénink? Jak si upravit stravu dle fyzické aktivity a je to vůbec nutné?

Uvidíme. Každopádně mám za sebou tři týdni low carb paleo diety a jsem na tom dobře. Zvládám stres a práci, sportuji, nemám chutě, nemám hlad, centimetry ubývají. Neruší mně ani to, že jsem v podstatě skoro zapomněla vařit :) Mám teď hodně práce a vůbec nemám čas na to, abych se věnovala sestavování jídelníčku den co den, přesto je strava paleo udržitelná. Řekla bych, že mi právě teď zjednodušuje život.

Jak sestavit paleo jídelníček? I.

Začátky jsou těžké, informací je hodně, není divu, že je člověk trochu nesvůj.

Moji zásadou je, důvěřuj ale prověřuj. Je sice pravda, že jsem nalezla spousta zajímavých informací a jsem vděčná za každou radu, je potřeba ale respektovat vlastní potřeby a reakci těla. Proto beru tyto informace jako východisko, otestuji je v praxi a pak uvidíme. Každopádně je dobré se držet několika obecných rad. Natrefila jsem na několik komolení paleo stravy, neříkám, že je všechno špatně, ale přece by bylo vhodné nalézt v tom stravování nějaký systém. 

Jak začít s paleo stravou?



Prvním krokem je potřeba vynechat:
- obiloviny, rýži, brambory
- cukr (bílý řepní, třtinový, kukuřiční sirup, ...)
- nekvalitní tuky
- konzervanty a barviva, tedy umělé produkty v potravinách (xantanová guma, guar guma, zahušťovadla, E*)
- luštěniny
- mléko a mléčné výrobky **

Základem se tím pádem stanou:
- zelenina
- maso, ryby, vejce
- ovoce
- ořechy
- tuky


Níže jsou popsané obecné zásady, které doporučuji dodržovat vždy, bez ohledu na to, zda chcete nabrat svalovou hmotu, zhubnout, chcete více energie, žít zdravěji, máte nějakou potravinovou alergii, jste zvědaví...

1) Ovoce jezte ráno a dopoledne. Odpoledne pouze pokud se chystáte na trénink a máte pocit, že potřebujete energii ve formě sacharidů.

2) Ořechy se můžou zdát hůře stravitelné. Odložte svoje předsudky stranou, ořechy jsou pro vaši stravu opravdu vzácné. Je ale lepší je konzumovat ráno a dopoledne, popřípadě ještě odpoledne.

3) Nepřejídejte se masem. Z nějakého důvodu se šíří fáma, že je paleo strava založená na konzumaci extrémního množství masa. To není pravda, dejte si tolik bílkovin ve formě masa, vajec a ryby, kolik máte chuť, v žádném případě se nemusíte přejídat. Taky nemám maso každý den.

4) Na spodku pyramidy skladby stravy paleo se nachází zelenina, nikoliv maso. Zaměřte se na zeleninu, zeleninové přílohy, polévky, zeleninové pokrmy. Obohaťte svůj jídelníček zeleninovými pokrmy, které jste doteď nikdy nevyzkoušeli.

5) Několik hodin před spaním již nejezte. Tělo se potřebuje uklidnit a zpomalit, aby se připravilo na kvalitní spánek a regeneraci.


*E kód neznamená automaticky, že se jedná o umělou přísadu. Ocet a kyselina citronová mají taky E kód.
** S výjimkou kvalitních dlouho zrajících sýrů, podrobněji to rozeberu někdy jindy.