Stránky

neděle 28. července 2013

Paleo Clafoutis - Třešňová vláčná buchta bez lepku a bez mléka




paleo tresnova buchta bez lepku bez mleka





Jak těžké napsat, tak jednoduché připravit ;) Je to francouzská mléčná bublanina s ovocem, základní recept jsem překombinovala na paleo. Věnuji tento recept do výzvy od Nikky 

Přiznávám se, jsou recepty, které se na první pohled zdají být báječné a jako kdyby je nešlo ani pokazit. Pak se do ně člověk pustí a nestačí se divit. Když jsem řídké těsto nalila do formy, opravdu jsem nevěřila že z trouby vyleze chutná buchta. Dejte jí šanci, nenechte se svést zdánlivým špatným výsledkem. Clafoutis opravdu stojí za vyzkoušení! Výsledek je vláčný, voňavý, jemňoučký letní koláč!

Recept:
3 vejce
70 mletých mandlí
2 dl kokosového krému (před použitím zamíchat!)
2 velké lžíce medu (libovonlého sladidla)
vanilka
300 g třešní

Postup:
Troubu předehřejeme na 180 stupňů, vymažeme dortovou formu nebo formu na buchtu máslem (pro jistotu jsem vložila i pečící papír). 
Vypeckujeme třešně. Já vím, že jsou třešně báječné v celku, při pečení se totiž z jader uvolňuje zajímavé aroma, ale já je mám ráda v buchtě vypeckované :) Nechám to na vás. Můžete samozřejmě použít jakékoliv jiné ovoce. 

Vejce rozšleháme s medem a vanilkou, přidáme mleté mandle a rozmícháme i s kokosovým hustým mlékem (krémem). Tekuté těsto rozlijeme do připravené formy, rozdělíme do ní třešně a pečeme 30-40 minut.

paleo tresnova buchta bez lepku bez mleka

paleo tresnova buchta bez lepku bez mleka SCD

pondělí 22. července 2013

Čokoládové suflé se zabaionem

bezlepkove sufle zabaione s Tokajem
foto: Grilmánie




Začínám se dostávat do formy, tak jsem si říkala, je na čase se opět pustit do intenzivního psaní a dělat, co mi hlavně dělá radost. Koukám do archivu a do nepublikovaných příspěvků a musím uznat, dlužím Vám toho hodně. Hlavně recepty z Grilmánie, které je škoda nepublikovat :)

Tak začneme pozvolna sladkým dezertem. Čokoládové suflé je můj starý a osvědčený recept, pevně věřím, že budu v následujícím životě kluk a tento recept si zapamatuji, to bych na to balila holky každý druhý den. Jemné, sladké, čokoládové, nadýchané, přitom tak jednoduché, že bych to zvládla, i kdybych se v následujícím životě nerada motala v kuchyni. Ano, to jsou moje karmické plány... zatím.

Chtěla jsem ale vymyslet nějakou omáčku, něco, co čokoládu trochu zjemní, něco parádního a tak mně napadlo, že jsem již dávno chtěla zkusit vínový krém, sofistikovaně zabaione (vyslovuje se snad "sabajon").

Recept na vínový krém je nesmírně jednoduchý, připravuje se na sladko jako omáčka nebo samostatný dezert s piškotem, s ovocem. Našla jsem taky slané verze, kdy se vlastně s krému stane omáčka kořeněná dle vlastní chuti a potřeb hlavního jídla. 

Sladká verze, tedy lahodný sladký vínový krém chce tři ingredience: 

4 žloutky
1 lžíce medu (nebo cukr, erithritol, jiné sladidlo dle chuti)
1 dl vína 

Nejlepší je sladké/polosladké aromatické víno a protože se mi zamlouvalo sladké Tokajské víno (žádné jiné moc neznám), rozhodla jsem se pro Tokaj. Četla jsem i recept s růžovým vínem, taky to nemusí být špatné.

Postup: 
Žloutky s medem vyšleháme nad vodní lázní. Šleháme, dokud se nevytvoří hustá, až bílá žloutková pěna/krém. Pak opatrně přidáváme po kapkách víno a zašleháváme pořád nad vodní lázní do krému. Aromatický sladký krém se perfektně hodí k čokoládě nebo k ovoci.


Recept je bezlepkový, jiný štítek bych asi nerada použila, to už by bylo takové příliš benevolentní :)

pondělí 8. července 2013

Můj krásný nový jídelníček


Tak prosím, sedím před počítačem a po dlouhé době píšu článek. Je pondělí a to je nejlepší začátek pro cokoliv.

Dnes začíná můj nový jídelníček. Superkombinace překombinovaná... :)


Kdybych měla okno do budoucna, rozhodovala bych se snadněji, jak si sestavit jídelníček. Nový jídelníček. Tentokrát ne proto, abych nebyla v oblasti bříška podezřele zaoblená (částečně splněno, jen tak na margo), ale proto, aby mi bylo lépe. Mám cca 3 měsíce, abych se na kontrole ukázala s lepšími výsledky.

Můj jídelníček je jednoduchý, jako facka, přitom jsem nad tím tolik uvažovala.

Proč jsou alternativní stravovací teorie neuznávané? Napadlo vás to někdy?

Jak se dostávám do kontaktu s příběhy, kde hrála změna jídelníčku a životního stylu roli, vždy mně napadne, páni, to by bylo tak krásné, kdyby se člověk dostal k specialistovi a ušil by se alternativní jídelníček a životní styl na míru. Proč to tak není? 

Protože si všichni melou vlastní pravdu. Jak jsem teď nemocná, dostávám různé rady. Neberte to ve zlém, každou radu si cením a chápu, že to všichni myslí dobře. 

Dostala jsem různé rady, třeba to, že mám jíst méně masa, živočišní produkty klouby zatěžují. Kamarádka je zastáncem makrobiotiky.  

Dostala jsem radu, že bych se měla rychle přesunout na striktní paleo jídelníček. Žádné "hříchy"! (to moje mascarpone a luštěniny...) Paní je nutriční specialistkou, která se zaměřuje na paleo stravu. Mám snížit i ovoce na minimum, strava by se měla skládat ze zeleniny, masa, ořechů, jedno ovoce denně. 

Strava SCD vyvinuta na autoimunitní onemocnění (btw je nejvíce benevolentní).


Dále vegan strava...

Raw...

Nepochybuji, že se pro každou alternativu najde vysvětlení, proč právě ta nebo ona strava by mně měla spasit. Byl by ale někdo tak laskav a dal mi nestrannou radu... Ne takovou "já si myslím a já věřím v to", ale takovou ušitou na moji míru. Proč neexistuje nutriční specialista, kdo by se věnoval výše uvedeným trendům a ušil by jídelníček dle aktuálního stavu, vyznal by se v nemocech, byl by ochoten věnovat pozornost pokroku a studiím. Nebo by třeba sám mohl vést studie, mohl by zapojit do výzkumu spoustu pacientů a vypracovat metodu, jak najít nejlepší cestu pro jednotlivce. Nelíbí se mi, že se pracuje z přesvědčení. 

Jaký odborník by byl schopen váš stav monitorovat, konzultovat se specialistou a vyvinout jídelníček dle individuálních potřeb? Nutriční terapeut? Lékař? Biolog? Chemik?  

Jsem zmatená. Rozhodla jsem se, že se nebudu zabývat drobnostmi. Nikdo mi není schopen říct, co je správné nebo jak otestovat, kdo má pravdu. Nebudu panikařit, jestli si MŮŽU dovolit jedno jablko nebo dvě. Nebudu řešit, zda je některá potravina největší zlo. Nevím, chybí mi z rovnice odůvodnění, proč si něco mám odepírat, pokud mi není z toho špatně. Opravdu bych byla nemocná proto, že si uvařím zeleninovou polévku z mladého hrášku?

Pořád se motám kolem horké kaši, tak to prostě vyslovím. Chtěla bych pochopit, jak to naše tělo a psychika funguje. Věřím, že je změna životního stylu lékem, nechci se ale stát falešným odborníkem. Ráda bych pomohla ostatním, ráda bych napsala, že to pravé řešení znám, ale to není pravda. Můžu se akorát snažit co nejvíce věřit na základě současných znalostí. A to nechci. Pokud se budu nadále věnovat alternativním stravovacím trendům, chci to dělat pořádně, pečlivě. Rozhodla jsem se, že se příští rok přihlásím na obor nutriční terapeut. Mám přesně rok, abych se na přihlášky připravila a abych se do té doby zařídila tak, abych si mohla dovolit studovat. Nechci se stát věřícím, chci si vědomosti prohloubit a propojit konvenční přístup s alternativním. Chtěla bych dosáhnout toho abych na otázku "co mám dělat" mohla odpovědět a abych pro to měla argumenty a vysvětlení. Ne jen vlastní přesvědčení a víru a vysvětlení, které jsem převzala. Přiznejme si, současně v rukách nic jiného nemám a to je teda strašně málo. Nechci sklouznout k bezvýznamným hádkám o tom, jak by člověk měl žít. Jednou chci poskytnout svědomitou pomoc a rozšířit lidem obzor.

Zatím jsem si zvolila nejrozumnější cestu: V zásadě je můj nový jídelníček postaven na zavádějící SCD stravě a hodně se blíží autoimunitnímu protokolu, tedy strikní paleo stravě, akurát se v něm objevuje domácí jogurt a trochu více ovoce.

Takže je strava postavená na následujících surovinách:
zelenina
ovoce
domácí jogurt
kvalitní maso a domácí masové výrobky, vnitřnosti
kvalitní tuky

Později se do stravy postupně přidávají tvrdé zralé sýry, vejce a ořechy, luštěniny. Co se týče lilku, rajčat a papriky, v stravě zůstávají. 
Snažila jsem si sestavit jídelníček dle toho, aby byl opravdu zdravý, aby mi nic nechybělo. Ačkoliv se na první pohled zdá, že toho není moc, chci vám ukázat, že je moje strava zájimavá a chutná. Kávu jsem vysadila před několika týdny, aby to nebyl pro mně najednou velký šok. 

Jak to Katka na FB krásně vystihla, nejdůležitější je psychická rovnováha. Chce to změnit přístup a myšlení :) Trochu jsem nad tím dumala, jestli toto téma už není trochu off topic. Proto jsem se rozhodla založit uzavřený klub na FB. Cílem by bylo nalézt podporu, podělit se o zkušenosti. Příběhy ostatních mají v léčbě významnou moc. Člověk potřebuje podporu, aby se mohl svěřit a začít vnímat svůj život jiným přístupem. Tento blog je především foodblog a nechci ho veřejně rozšiřovat o tak citlivé téma. V případě, že se chcete o svůj příběh podělit, potřebujete se svěřit, co vás trápí, připojte se do uvzavřené Facebook skupiny:


Věřím, že si můžeme navzájem pomoct, mnohdy stačí málo, svěřit se, nalézt oporu, věřit, že bude vše OK.

pondělí 1. července 2013

Hledání odpovědí



Lhala bych, že současně vím přesně, kudy...

Chtěla bych si udělat čistý stůl a začít čistou hlavou. Bratránek mi jednou řekl, když má pocit že neví, co dříve, uklidí si na stole a hned je všechno jasné. Asi bych si taky měla uklidit. Na stole, v šatníku, v kanceláři, ve sklepě, mezi nikdy nenapsanými příspěvky, v hlavě. Akci megaúklid jsem zahájila tento týden.



Květen pro mně ani neexistoval. Cítím se jako Šípková Růženka, která prospala dlouhou dobu. Spánek léčí a lépe jsem i snášela svůj invalidní stav :) Po měsíci a po dvanácti doktorech (opravdu jsem to spočítala) se mi vrací chuť do života a rozjasňuje se mi v hlavě, že bych se sebou měla něco dělat. 

Letos jsem prožila hodně úspěchu, pustila se do tréninku a do sešívání jídelníčku na míru. Měla jsem cíle, pracovala jsem pro ně a každý malý úspěch mi přidával na sebevědomí, tkala jsem si nové cíle. Měla jsem vytištěnou přihlášku na vytoužený obor, chtěla jsem se pustit do studia nutričního terapeuta. Přihlášku jsem pak nepodala, můj zdravotní stav by kriteriu přihlášky nevyhověl.

Na narozeniny jsem chtěla nové běžecké boty, plánovala jsem schodový trénink, intervalový běh a půlmaraton. Já se nezvdám, nesmírně potřebuji pohyb, snad bych za několik týdnů mohla být v pohodě, lehký začátek je už za rohem :)

Není divu, že jsem květen prospala a bylo to i lepší. Moc by mi nepomohlo, kdybych se celé dni zabývala tím, co všechno nemůžu. Přestala jsem řešit všechno. Sport, jídelníček, plány. Ne proto, že bych měla depku, jen mi přestal fungovat mozek a přepnul na režim spánku. 

Jak se květnové deštivé počasí vytratilo, rozjasňuje se mi i v hlavě. Tak fajn, odpočinula jsem si, vyspala jsem se. Prošla jsem si celou řadu vyšetření a co teď. Jak dál? 

Tím, že se zabývám zdravou výživou, nemyslete, že mně nenapadlo hledat řešení na moje zdravotní problémy v jídelníčku. Přečetla jsem si autoimunní protokol, striktní doporučení paleo stravy, částečnou vegetariánskou stravu s doplněním ryb z lovu, totální vegetariánskou stravu, doporučení SCD, vitariánský jídelníček. Vyslechla jsem si rady, které jsem dostala a dospěla jsem k závěru. 

Tam, kam jsem se dostala, mně nepřivedla strava. Nejde o to, že bych měla tak dokonalý jídelníček, že se mi nic nemůže přihodit. Dokonalý jídelníček bych poslední měsíc vůbec ani nepřipomínala, moje bolesti byly hojené tunou čokolády, děkuji všem za báječné zásoby :) Srandičky bokem, opravdu si nemyslím, že je jakákoliv šílená restrikce řešením. Nebylo by to o nic lepší, než brát léky na bolesti a neřešit příčinu. Nevím, jestli mně chápete. Pokud něco děláte z přesvědčení, pokud si upravujete jídelníček jakýmsi přirozeným vývojem a hlavně s ohledem na individuální potřeby, je to ta nejlepší cesta. Striktní vitariánský jídelníček je zcela jistě zdravý, zelenina a ovoce je zdravé, ale nemám pocit, že to je pro mně správné. Zdravý je rovnice o mnoha neznámých a i když je zdravý jídelníček nesmírně důležitý, řešení je mnohem více sofistikované. Chybí mi slova a odvaha, abych přesně napsala, co cítím. 

Aby bylo jasné, nedospěla jsem k závěru, že se na jídelníček vykašlu, nakoupím cukr a mouku a budu meditovat s koblížkem v rukách, ať mi je lépe. Nadále se chci věnovat alternativním stravovacím trendům, chci se tomu věnovat více, na profesionální úrovni a poskytnout nestrannou pomoc těm, co si neví rady s jídelníčkem. Nestrannou říkám proto, že si nemyslím, že by byl kterýkoliv jídelníček dokonalý pro všechny a opravdu bych se chtěla vyvarovat tomu, abych se stala zastáncem čehokoliv a snažila se všem vymývat mozky, doporučovat na každý problém od nespavosti po neplodnost jedno a totéž. Navíc jsem si uvědomila, že jsem jídelníčku dala ve svém životě důležitější roli a podcenila jsem všechno ostatní. 

Minulý týden jsem četla báječný článek o vegan stravě. Úvodní myšlenka mně úplně dostala: Jídelníček  je nejsnadnější cestou, jak v něčem vytvořit postoj, názor a cítit, že něco děláme dobře, že se nějaké věci zastáváme, že pro sebe, pro své okolí něco děláme. Je mnoho dalších věcí, v čem můžeme vyniknout, vytvořit hodnoty, většina z nich je ale mnohem pracnější. 

Možná je můj jídelníček vyvážený, možná je na něm co vylepšit. Jedno jsem si ale uvědomila. Už léta se nikam neposouvám. Možná jsem byla mnohem více vzhůru, než v květnu 2013, prospala jsem ale všechno úplně stejně. Zanedbala jsem kolem sebe hodně věcí a možná jsem potřebovala si připomenout, že jsem v období, kdy jsem byla údajně zdravá, nebyla na tom vůbec lépe, než když jsem teď nemocná. Nemoc mně o nic nepřipravila, nic se nezměnilo. Je jedno, jestli v práci jsem, nebo ne, mám stejné konflikty a stejné pocity. Jak je možné, že jsem si to doteď neuvědomila? Odkládala jsem všechno úplně stejně jak teď. Měla jsem cíle, to ano. Vždy jsem byla schopna o nich mluvit, jako kdybych na nich pracovala... Ráda bych a možná jednou, a bylo by fajn... A jsem tam, kde jsem byla před lety. Samozřejmě, že si dni vyplním. Nekoukám do zdi a nenudím se. Ubíjí mi ale mozek činnosti a myšlenky, které k ničemu nevedou. 

Když jsem se pustila do psaní tohoto příspěvku, doufala jsem, že věty splynou v jeden celistvý obraz a na konci se mi objeví řešení. Jak jsem nad tím seděla, nepřipadala jsem si chytřejší, všechno se jen více zamotalo. Šla jsem do kuchyně, že se pustím do vaření. Jak jsem loupala hrášek, byla jsem moc spokojená. Mám ráda takovéto pěkné činnosti. Přitom se mi neustále honilo hlavou, jak tento příspěvek ukončit. Vymyslet nějaké moudro, čím bych jednotlivé odstavce ukovala v jeden příběh, ať to má hlavu a patu. Nemůžu přece napsat nevím a netuším... Proč já jsem vlastně nemocná, když jsem pro sebe udělala více, než většina lidí?

Nakonec mně to došlo, tak to píšu ještě špinavými prsty, ať na to nezapomenu. Jídelníček ani sport nebyl špatnou volbou. Byla to dobrá cesta, kterou jsem se vybrala a přivedlo mi to do života nové podněty. Udělala jsem ale chybu, kdy jsem se ukojila tím, že budu sport využívat, aby se mně dostalo úspěchu, který jsem nedosáhla jinde. Pochopila jsem, proč necítím obrovskou hrdost, když se dívám na porovnávací fotky, které by měly dokázat, že můj jídelníček funguje. Není to ten opravdový cíl. To, že jsem si našla koníček, nenahradí moji nespokojenost jinde. Já nepotřebovala vyplnit volný čas a najít si hobby. Chtěla jsem změnu ve všem a dříve jsem si touho po změně byla schopna vyslovit. Změny, které jsem zavedla v lednu, byly prospěšné, přikládala jsem jim ale větší důležitost a odváděla jsem si pozornost od toho, co vlastně chci. Teď, jak nemůžu sportovat, vidím, že jsou dni stejné a je mi moc líto, že jsem cestu považovala za cíl. Uspokojila jsem se s malým úspěchem a vykašlala jsem se na to, co jsme opravdu chtěla. I kdybych se na obor přihlásila, na příjmačky jsem se nepřipravoval, nejspíš bych tam ani nešla. Vlastně jsem si obor zvolila co nejjednodušší, i kdybych se tam dostala, asi by mi to až tak moc nedalo. Jak sedím teď doma a nemůžu sportovat, chybí mi úspěch a spokojenost z dobrého tréninku. Kdyby ale mimo neschopnosti sportovat bylo všechno v pořádku, necítila bych se tak prázdná.